First Nation Operator Waters Net of British Columbia & Yukon Territory (Corporation# 9733175) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 21, 2016.
| Corporation ID | 9733175 |
| Business Number | 757474325 |
| Corporation Name | First Nation Operator Waters Net of British Columbia & Yukon Territory |
| Registered Office Address |
1638 3 Mile Road Lytton BC V0K 1Z0 |
| Incorporation Date | 2016-07-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARNETT N. STEWART | 1222 GISKAAST STREET, KISPIOX BC V0J 1Y4, Canada |
| DAVID A. NORRIS | 8120 CHEMAINUS ROAD, CHEMAINUS BC V0R 1K5, Canada |
| RICHARD INKSTER | 5876 GILA GUAW CRES., TERRACE BC V8G 0C8, Canada |
| JIMMY F. BROWN | 1638 3 MILE ROAD, LYTTON BC V0K 1Z0, Canada |
| Mel Paul | 1278 Kooteney Way, Kamloops BC V2N 1K2, Canada |
| JAMES TOMMA | 1057 SKWLAX SUB-DIV., CHASE BC V0E 1M2, Canada |
| James R Fast | 25 Sekani Drive, Mcleod Lake BC V0J 2G0, Canada |
| ANTHONY NETRO | 511 TAXGOON ROAD, ATLIN BC V0W 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-09-09 | current | 1638 3 Mile Road, Lytton, BC V0K 1Z0 |
| Address | 2016-10-17 | 2019-09-09 | 216-345 Chief Alex Thomas Way, Kamloops, BC V2H 1H1 |
| Address | 2016-07-21 | 2016-10-17 | 2788 Sumas Mountain Road, Abbotsford, BC V3G 2J2 |
| Name | 2016-07-21 | current | First Nation Operator Waters Net of British Columbia & Yukon Territory |
| Name | 2016-07-21 | current | First Nation Operator Waters Net of British Columbia ; Yukon Territory |
| Status | 2016-07-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-10-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-10-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shad' Kin | 1396 Alkalai Road, P. O. Box 338, Lytton, BC V0K 1Z0 | 2011-11-25 |
| Heskw'en'scutxe Health Services Society | 3691 Deer Lane, Spences Bridge, BC V0K 1Z0 | 1997-05-16 |
| Nlha'7kapmx Child and Family Services Society | 987 George Rd, Trans Canada Hwy, Lytton, BC V0K 1Z0 | 1995-03-06 |
| Lytton and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 460, Lytton, BC V0K 1Z0 | 1949-10-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gn'c Electrical Inc. | 1046 Hwy 97c, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2013-02-01 |
| Shotocanada | 204 Cornwall Place, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2006-08-28 |
| Ashcroft and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 183, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 1923-08-10 |
| 10079880 Canada Inc. | 27-50865 Trans Canada Hwy, Box 84, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2017-01-26 |
| Skinnychicken Enterprises Ltd. | 53310 Chaumox Rd, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2011-06-28 |
| Shelterwood Design Ltd. | Po Box 151, Boston Bar, British Columbia, BC V0K 1C0 | 2003-08-26 |
| Canadian Haskap Ltd. | 7695 Twin Lakes Road, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2017-09-27 |
| 9076751 Canada Inc. | 8402 Highway 24, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2015-01-16 |
| Roboughtic Marketing Inc. | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2015-10-24 |
| Ascending Enterprises Incorporated | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2011-10-20 |
| Find all corporations in postal code V0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARNETT N. STEWART | 1222 GISKAAST STREET, KISPIOX BC V0J 1Y4, Canada |
| DAVID A. NORRIS | 8120 CHEMAINUS ROAD, CHEMAINUS BC V0R 1K5, Canada |
| RICHARD INKSTER | 5876 GILA GUAW CRES., TERRACE BC V8G 0C8, Canada |
| JIMMY F. BROWN | 1638 3 MILE ROAD, LYTTON BC V0K 1Z0, Canada |
| Mel Paul | 1278 Kooteney Way, Kamloops BC V2N 1K2, Canada |
| JAMES TOMMA | 1057 SKWLAX SUB-DIV., CHASE BC V0E 1M2, Canada |
| James R Fast | 25 Sekani Drive, Mcleod Lake BC V0J 2G0, Canada |
| ANTHONY NETRO | 511 TAXGOON ROAD, ATLIN BC V0W 1A0, Canada |
| City | Lytton |
| Post Code | V0K 1Z0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Regional Marketing Forum of British Columbia and Yukon Inc. | 4400 Still Creek Drive, Burnaby, BC V5C 6C6 | 2008-11-28 |
| British Columbia/yukon Command of The Royal Canadian Legion Foundation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 1997-07-04 |
| Antaya First Nation Off Reserve Nb Territory | 121a Rue Principale, Saint Jacques, NB E7B 1V6 | 2015-12-21 |
| Wifn Utility Corp. | Walpole Island First Nation, Bkejwanong Territory, R.r. #3, Wallaceburg, ON N8A 4K9 | 2008-09-29 |
| British Yukon Railway Company Limited | 100 King Street West, Suite 6000, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1E2 | 1997-11-06 |
| British Yukon Exploration Company Limited | 1030 West Georgia Street, Suite 1400, Vancouver, YT V6E 3C2 | 1953-08-13 |
| 6350941 Canada Ltd. | 498 Ker Ave, Victoria, British Columbia, BC V9A 2B7 | 2006-09-17 |
| 12171082 Canada Inc. | 205 British Columbia 33, 309, Kelowna, BC V1X 2A1 | 2020-07-02 |
| Shelterwood Design Ltd. | Po Box 151, Boston Bar, British Columbia, BC V0K 1C0 | 2003-08-26 |
| Greensea It Inc. | North Vancouver, British Columbia, BC V7J 1J2 | 2005-07-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on First Nation Operator Waters Net of British Columbia & Yukon Territory.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.