British Columbia/Yukon Command of the Royal Canadian Legion Foundation (Corporation# 3389880) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 1997.
| Corporation ID | 3389880 |
| Business Number | 880760285 |
| Corporation Name | British Columbia/Yukon Command of the Royal Canadian Legion Foundation |
| Registered Office Address |
2900-550 Burrard Street Vancouver BC V6C 0A3 |
| Incorporation Date | 1997-07-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VALERIE MACGREGOR | 5423 Hemlock Street, Powell River BC V8A 0T7, Canada |
| DWIGHT GRIEVE | 2 - 6126 Marsh Road, Duncan BC V9L 0C3, Canada |
| Kathy Wishlow | 5716 Salmon Drive, Sechelt BC V0N 3A6, Canada |
| JOHN SCOTT | 1967 CROFT ROAD, PRINCE GEORGE BC V2K 3C8, Canada |
| GLENN HODGE | 76 HANNA DRIVE, TRAIL BC V1R 4V7, Canada |
| Pete Pearson | 1451 8th Place, Valemount BC V0E 2Z0, Canada |
| Jane Campbell-Brewer | 304-17730 58A Avenue, Surrey BC V3S 8M5, Canada |
| Bob Underhill | 304 - 678 West Queens Road, North Vancouver BC V7N 2L3, Canada |
| Craig Thomson | 199 Coppertree Court, Kamloops BC V2E 2N4, Canada |
| Bev Croft | 10040 Arvida Gate, Richmond BC V7A 4K6, Canada |
| ANGUS N. STANFIELD | 406E - 1115 Craigflower Road, Victoria BC V9A 7R1, Canada |
| JIM DIACK | 822 ARBUTUS STREET, QUALICUM BEACH BC V9K 2L4, Canada |
| Veronica Brown | 101 - 17618 58 Avenue, Surrey BC V3S 1L3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1997-07-04 | 2014-08-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-03 | 1997-07-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-08-19 | current | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 |
| Address | 2013-10-02 | 2014-08-19 | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 |
| Address | 2013-03-31 | 2013-10-02 | #101-17618 58th Avenue, Surrey, BC V3S 1L3 |
| Address | 2011-03-31 | 2013-03-31 | 1500 West Georgia Street, Suite 1555 P.o. Box: 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2005-03-31 | 2011-03-31 | 1500 West Georgia Street, Box 62, Suite 1555, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2003-03-31 | 2005-03-31 | 1500 West Georgia Street, Suite 790, Vancouver, BC V6G 2Z8 |
| Address | 2000-03-31 | 2003-03-31 | 1500 West Georgia Street, Suite 790, Vancouver, BC V6G 2Z8 |
| Address | 1997-07-04 | 2000-03-31 | 1500 West Georgia Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6G 2Z8 |
| Name | 2014-08-19 | current | British Columbia/Yukon Command of the Royal Canadian Legion Foundation |
| Name | 2004-10-07 | 2014-08-19 | BRITISH COLUMBIA/YUKON COMMAND OF THE ROYAL CANADIAN LEGION FOUNDATION |
| Name | 1997-07-04 | 2004-10-07 | PACIFIC COMMAND OF THE ROYAL CANADIAN LEGION FOUNDATION |
| Status | 2014-08-19 | current | Active / Actif |
| Status | 1997-07-04 | 2014-08-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-07-22 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-12-31. |
| 2020-03-13 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2018-12-31. |
| 2020-03-13 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2016-12-31. |
| 2020-03-13 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2017-12-31. |
| 2016-07-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-12-31. |
| 2016-06-22 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-12-31. |
| 2014-08-19 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-02-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2004-10-07 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2003-04-04 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1997-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-12 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2017-06-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-06-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Redstone Mining Corporation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 1985-12-03 |
| Sportweb Society | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2003-09-30 |
| Kaiser Mental Health & Addictions Awareness Foundation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2007-07-04 |
| 4485190 Canada Ltd. | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-12-17 |
| Ssa Theatre Holdings Ltd. | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| North American Dimethyl Ether Association Inc. | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2009-10-15 |
| Standard Uranium Inc. | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Southwest Uranium Inc. | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Energy Metals Corporation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Ssa Theatre Holdings Ltd. | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Delivery Maven Ltd. | 550 Burrard St Suite 2900, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2020-03-02 |
| Jean Paul Riopelle Foundation | 2900 - 550 Rue Burrard, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2018-09-21 |
| Whistler Institute | Suite 2900, 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2015-01-15 |
| Bhp Billiton Development 2 (canada) Limited | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2010-08-16 |
| 7302282 Canada Inc. | 2900 - 550 Burrard St., Vancouver, BC V6C 0A3 | 2009-12-23 |
| Eco Realty Canada Inc. | Suite 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-06-23 |
| Epdio Inc. | 2900- 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-04-17 |
| Onelight Corporation | 2900 - 550 Burrard St, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2008-01-07 |
| Kirchner Investment Management Corporation | 2900 - 500 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2004-12-31 |
| Splashdot Incorporated | 550 Burrard Street, Suite 2900, Vancouver, BC V6C 0A3 | 1997-11-17 |
| Find all corporations in postal code V6C 0A3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VALERIE MACGREGOR | 5423 Hemlock Street, Powell River BC V8A 0T7, Canada |
| DWIGHT GRIEVE | 2 - 6126 Marsh Road, Duncan BC V9L 0C3, Canada |
| Kathy Wishlow | 5716 Salmon Drive, Sechelt BC V0N 3A6, Canada |
| JOHN SCOTT | 1967 CROFT ROAD, PRINCE GEORGE BC V2K 3C8, Canada |
| GLENN HODGE | 76 HANNA DRIVE, TRAIL BC V1R 4V7, Canada |
| Pete Pearson | 1451 8th Place, Valemount BC V0E 2Z0, Canada |
| Jane Campbell-Brewer | 304-17730 58A Avenue, Surrey BC V3S 8M5, Canada |
| Bob Underhill | 304 - 678 West Queens Road, North Vancouver BC V7N 2L3, Canada |
| Craig Thomson | 199 Coppertree Court, Kamloops BC V2E 2N4, Canada |
| Bev Croft | 10040 Arvida Gate, Richmond BC V7A 4K6, Canada |
| ANGUS N. STANFIELD | 406E - 1115 Craigflower Road, Victoria BC V9A 7R1, Canada |
| JIM DIACK | 822 ARBUTUS STREET, QUALICUM BEACH BC V9K 2L4, Canada |
| Veronica Brown | 101 - 17618 58 Avenue, Surrey BC V3S 1L3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6C 0A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Regional Marketing Forum of British Columbia and Yukon Inc. | 4400 Still Creek Drive, Burnaby, BC V5C 6C6 | 2008-11-28 |
| First Nation Operator Waters Net of British Columbia & Yukon Territory | 1638 3 Mile Road, Lytton, BC V0K 1Z0 | 2016-07-21 |
| The Canadian Legion of The British Empire Service League | 465 Gilmour St, Ottawa, ON K2P 0R7 | 1926-07-17 |
| British Yukon Railway Company Limited | 100 King Street West, Suite 6000, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1E2 | 1997-11-06 |
| Genome British Columbia Foundation | 700-401 W. Georgia Street, Vancouver, BC V6B 5A1 | 2003-09-15 |
| The Ocean Legacy Foundation | 13537 64a Avenue, Surrey, British Columbia, BC V3W 9H6 | 2014-11-05 |
| British Columbia Sports Hall of Fame and Museum Foundation | 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 1997-06-13 |
| Swiss Canadian Chamber of Commerce (british Columbia) Inc. | 200, Burrard Street, 1200 Waterfront Centre, Vancouver, BC V6C 3L6 | 1990-01-01 |
| Wend British Columbia Advertising Fund Inc. | 1055 West Georgia Street, 1500 Royal Centre P.o. Box:11117, Vancouver, BC V6E 4N7 | 1990-12-27 |
| The American British Cowdray Hospital Canadian Foundation | 1 First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1988-09-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on British Columbia/Yukon Command of the Royal Canadian Legion Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.