SkinnyChicken Enterprises LTD. (Corporation# 7905700) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 28, 2011.
| Corporation ID | 7905700 |
| Business Number | 806825808 |
| Corporation Name | SkinnyChicken Enterprises LTD. |
| Registered Office Address |
53310 Chaumox Rd Boston Bar BC V0K 1C0 |
| Incorporation Date | 2011-06-28 |
| Dissolution Date | 2014-07-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eric Dale Phibbs | 53450 Chaumox Road, Boston Bar BC V0K 1C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-28 | current | 53310 Chaumox Rd, Boston Bar, BC V0K 1C0 |
| Name | 2011-06-28 | current | SkinnyChicken Enterprises LTD. |
| Status | 2017-02-16 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-07-02 | 2017-02-16 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-11-28 | 2014-07-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-28 | 2013-11-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-16 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-07-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-06-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-07-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 53310 Chaumox RD |
| City | Boston Bar |
| Province | BC |
| Postal Code | V0K 1C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10079880 Canada Inc. | 27-50865 Trans Canada Hwy, Box 84, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2017-01-26 |
| Shelterwood Design Ltd. | Po Box 151, Boston Bar, British Columbia, BC V0K 1C0 | 2003-08-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gn'c Electrical Inc. | 1046 Hwy 97c, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2013-02-01 |
| Shotocanada | 204 Cornwall Place, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2006-08-28 |
| Ashcroft and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 183, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 1923-08-10 |
| Canadian Haskap Ltd. | 7695 Twin Lakes Road, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2017-09-27 |
| 9076751 Canada Inc. | 8402 Highway 24, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2015-01-16 |
| Roboughtic Marketing Inc. | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2015-10-24 |
| Ascending Enterprises Incorporated | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2011-10-20 |
| Cache Creek Chamber of Commerce | 1093 Todd Rd, P.o. Box: 460, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 1992-05-19 |
| Tiny Cabin Rv Inc. | 7088 Cariboo Highway, Clinton, BC V0K 1K0 | 2018-08-01 |
| Champion Medical Marijuana Products Ltd. | 320 Meadow Lake Road, Clinton, BC V0K 1K0 | 2013-05-08 |
| Find all corporations in postal code V0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Eric Dale Phibbs | 53450 Chaumox Road, Boston Bar BC V0K 1C0, Canada |
| City | Boston Bar |
| Post Code | V0K 1C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Vinjamur Enterprises Inc. | 35 Kingsbridge Garden Circle, Suite 2804, Mississauga, ON L5R 3Z5 | 2004-02-18 |
| Xsite Enterprises of Eastern Ontario Inc. | 131 Senator Street, Carleton Place, ON K7C 3P1 | |
| Oz Enterprises 2013 Limited | 3333 Graham Blvd., Suite 400, Montreal, QC H3R 3L5 | |
| Les Enterprises Dodger Bleue Ltee. | 220 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5J 2W4 | 1996-03-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on SkinnyChicken Enterprises LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.