Yukon University Foundation (Corporation# 9440402) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9440402 |
| Business Number | 805706728 |
| Corporation Name | Yukon University Foundation |
| Registered Office Address |
500 College Drive Whitehorse YT Y1A 5K4 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| David Morrison | 68 Boswell Crescent, Whitehorse YT Y1A 4T3, Canada |
| Chris Milner | 180 Valleyview Drive, Whitehorse YT Y1A 3C9, Canada |
| Pat Tobler | 4 Bonanza Place, Whitehorse YT Y1A 5M4, Canada |
| Shadelle Chambers | 2166 2 Avenue, Whitehorse YT Y1A 4P1, Canada |
| Rod Snow | 13 Van Gorda Place, Whitehorse YT Y1A 5L3, Canada |
| Anthony Maiorino | 155 Wellington Street West, 17th Floor, Toronto ON M5V 3K7, Canada |
| Brooke Rudolph | 3 Gibbons Place, Whitehorse YT Y1A 5L4, Canada |
| Erica Bourdon | 1 Harbottle Road, Whitehorse YT Y1A 5T5, Canada |
| Allison Rippin Armstrong | 842 Shore Road, Churchover NS B0T 1W0, Canada |
| Wendy Tayler | 57 Fireweed Drive, Whitehorse YT Y1A 5T8, Canada |
| Peter Densmore | 107 Platinum Road, Whitehorse YT Y1A 5M3, Canada |
| Lesley Brown | 500 University Dr, PO Box 2799, Whitehorse YT Y1A 5K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-09-15 | current | 500 College Drive, Whitehorse, YT Y1A 5K4 |
| Name | 2018-10-31 | current | Yukon University Foundation |
| Name | 2015-09-15 | 2018-10-31 | Yukon College Foundation |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-31 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2018-03-08 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2016-06-30. |
| 2018-03-08 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2017-06-30. |
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-02-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-26 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-10-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 500 College Drive |
| City | Whitehorse |
| Province | YT |
| Postal Code | Y1A 5K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10056316 Canada Ltd. | 520 College Drive, Whitehorse, YT Y1A 5K4 | 2017-01-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Consultants Canairtech Ltee | #2a Collins Lane, Whitehorse, YT Y1A 0A8 | 1978-05-19 |
| Gestion Sammy Hachem Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2014-04-16 |
| Black Sheep Development Corp. | 22 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2011-01-21 |
| Vi Tang Holdings Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2015-03-23 |
| Shvt Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | |
| 11212141 Canada Inc. | 157 War Eagle Way, Whitehorse, YT Y1A 0C2 | 2019-01-22 |
| Chilkoot Aviation Ltd. | 35 Alusru Way, Whitehorse, YT Y1A 0C3 | 2013-02-05 |
| Yzed Projects Inc. | 14b Thompson Rd., Whitehorse, YT Y1A 0C4 | 2020-02-06 |
| 6514014 Canada Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2006-01-31 |
| Ovation World Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2009-07-05 |
| Find all corporations in postal code Y1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| David Morrison | 68 Boswell Crescent, Whitehorse YT Y1A 4T3, Canada |
| Chris Milner | 180 Valleyview Drive, Whitehorse YT Y1A 3C9, Canada |
| Pat Tobler | 4 Bonanza Place, Whitehorse YT Y1A 5M4, Canada |
| Shadelle Chambers | 2166 2 Avenue, Whitehorse YT Y1A 4P1, Canada |
| Rod Snow | 13 Van Gorda Place, Whitehorse YT Y1A 5L3, Canada |
| Anthony Maiorino | 155 Wellington Street West, 17th Floor, Toronto ON M5V 3K7, Canada |
| Brooke Rudolph | 3 Gibbons Place, Whitehorse YT Y1A 5L4, Canada |
| Erica Bourdon | 1 Harbottle Road, Whitehorse YT Y1A 5T5, Canada |
| Allison Rippin Armstrong | 842 Shore Road, Churchover NS B0T 1W0, Canada |
| Wendy Tayler | 57 Fireweed Drive, Whitehorse YT Y1A 5T8, Canada |
| Peter Densmore | 107 Platinum Road, Whitehorse YT Y1A 5M3, Canada |
| Lesley Brown | 500 University Dr, PO Box 2799, Whitehorse YT Y1A 5K4, Canada |
| City | Whitehorse |
| Post Code | Y1A 5K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The University Students' Council Foundation | Room 340, University Community Centre, The University of Western Ontario, London, ON N6A 3K7 | 2018-01-18 |
| Porter Foundation Yukon | 1409 Holly Street, Whitehorse, YT Y1A 4V2 | 2019-01-28 |
| Isofem Canada Foundation | 8080 Yukon Street, #303, Vancouver, BC V5X 4L6 | 2001-07-25 |
| British Columbia/yukon Command of The Royal Canadian Legion Foundation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 1997-07-04 |
| Yukon Skins Ltd. | 3660 Levesque Boulevard, St-vincent-de-laval, Laval, QC | 1980-06-30 |
| Canadian University College Foundation | 6730 University Drive Rm A109, Lacombe, AB T4L 2E5 | 2000-09-21 |
| Quest University Canada Foundation | 3200 University Blvd., Squamish, BC V8B 0N8 | 2006-04-27 |
| Hotel Westminster (yukon) Limitee | Box 642, Dawson City, YT Y0B 1G0 | 1968-03-21 |
| North America Biotechnology Foundation | University Street, 2001 University Street, Suite 1700, Montreal, QC H3A 2A6 | 2015-05-29 |
| Scout Properties (b.c./yukon) | #800-1070, Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 |
Please comment or provide details below to improve the information on Yukon University Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.