SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) (Corporation# 7548613) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7548613 |
| Business Number | 874856461 |
| Corporation Name |
SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) LTD. |
| Registered Office Address |
#800-1070, Douglas Street Victoria BC V8W 2S8 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAXINE McLEAN | 540 DOGWOOD DRIVE, GOLD RIVER BC V0P 1G0, Canada |
| William R. Akam | 5358 Wildwood Crescent, Delta BC V9M 3S9, Canada |
| ROLAND KRUGER | 8 CHASE ROAD, BOX 68, CHRISTINA LAKE BC V0H 1E0, Canada |
| RICHARD DRUCE | P2-325, MAITLAND STREET, VICTORIA BC V9A 7E9, Canada |
| LORI ACKERMAN | 11720 89A STREET, FORT ST. JOHN BC V1J 6R6, Canada |
| KEITH R. MARTIN | 4801, GREENTREE PLACE, BURNABY BC V5G 3V4, Canada |
| TARA KINSEY | 12097 221ST STREET, MAPLE RIDGE BC V2X 5T2, Canada |
| CHARLES JOHNSTONE | 4, FOREST LANEWAY, APT. 2703, TORONTO ON M2N 5X8, Canada |
| CHRISTOPHER JENNINGS | 4808, LAZELLE AVENUE, TERRACE BC V8G 1T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-03-06 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-05-10 | 2013-03-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-03-06 | current | #800-1070, Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 |
| Address | 2010-05-10 | 2013-03-06 | 800-1070 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 |
| Name | 2013-03-06 | current | SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) |
| Name | 2013-03-06 | current | SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) LTD. |
| Name | 2010-05-10 | 2013-03-06 | SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) LTD. |
| Name | 2010-05-10 | 2013-03-06 | SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON) LTD. |
| Status | 2013-03-06 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-05-10 | 2013-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-10 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2013-03-06 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | Jurisdiction: Canada Business Corporations Act / Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions |
| 2010-05-10 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-04-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Esperantic Studies Foundation | #800 -1070 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 | 2012-11-26 |
| 4159136 Canada Inc. | 800 Bentall Building, 1070 Douglas Street, P.o. Box 997, Victoria, BC V8W 2S8 | 2003-06-30 |
| Comox Valley Investment Corporation | 1070 Douglas St., Victoria, BC V8W 2S8 | 2003-02-05 |
| 4111249 Canada Inc. | 800 Bentall Building, 1070 Douglas Street, P.o. Box 997, Victoria, BC V8W 2S8 | 2002-11-06 |
| Joico Laboratories Canada, Ltd. | 800 - 1070 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 | 1997-10-30 |
| 4159128 Canada Inc. | 800 Bentall Building, 1070 Douglas Street, P.o. Box 997, Victoria, BC V8W 2S8 | 2003-06-30 |
| I Luv My Neighbourhood Inc. | 800 - 1070 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 | 2012-09-11 |
| 10023515 Canada Ltd. | #800 - 1070 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2S8 | 2016-12-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseillers John H. Simons Inc. | 802-828 Rupert Terrace, Victoria, BC V8W 0A7 | 1995-01-09 |
| Hoodoo Games Ltd. | 902-707 Courtney St, Victoria, BC V8W 0A9 | 2018-10-22 |
| 10592501 Canada Inc. | 707 Courtney Street, Unit 905, Victoria, BC V8W 0A9 | 2018-01-22 |
| Boxasox Inc. | 605-707 Courtney St., Victoria, BC V8W 0A9 | 2014-07-21 |
| 8834130 Canada Ltd. | 707 Courtney St, Unit 404, Victoria, BC V8W 0A9 | 2014-03-26 |
| Meris Inc. | 301-1321 Blanshard Street, C/o Waller Law, Victoria, BC V8W 0B6 | 2016-11-16 |
| True North Equipment Finance Ltd. | #301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2015-03-23 |
| Sephiroth Asr Inc. | 301 - 1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2014-09-26 |
| Custom Care Connection Inc. | 1321 Blanshard Street, Suite #301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2012-06-25 |
| Hcp Social Infrastructure (canada) Ltd. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2006-12-01 |
| Find all corporations in postal code V8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAXINE McLEAN | 540 DOGWOOD DRIVE, GOLD RIVER BC V0P 1G0, Canada |
| William R. Akam | 5358 Wildwood Crescent, Delta BC V9M 3S9, Canada |
| ROLAND KRUGER | 8 CHASE ROAD, BOX 68, CHRISTINA LAKE BC V0H 1E0, Canada |
| RICHARD DRUCE | P2-325, MAITLAND STREET, VICTORIA BC V9A 7E9, Canada |
| LORI ACKERMAN | 11720 89A STREET, FORT ST. JOHN BC V1J 6R6, Canada |
| KEITH R. MARTIN | 4801, GREENTREE PLACE, BURNABY BC V5G 3V4, Canada |
| TARA KINSEY | 12097 221ST STREET, MAPLE RIDGE BC V2X 5T2, Canada |
| CHARLES JOHNSTONE | 4, FOREST LANEWAY, APT. 2703, TORONTO ON M2N 5X8, Canada |
| CHRISTOPHER JENNINGS | 4808, LAZELLE AVENUE, TERRACE BC V8G 1T4, Canada |
| City | VICTORIA |
| Post Code | V8W 2S8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aircraft Scout Gtrb Inc. | 800, Place Victoria, Bureau 3400, MontrÉal, QC H4Z 1E9 | 2004-10-08 |
| Yukon Skins Ltd. | 3660 Levesque Boulevard, St-vincent-de-laval, Laval, QC | 1980-06-30 |
| Hotel Westminster (yukon) Limitee | Box 642, Dawson City, YT Y0B 1G0 | 1968-03-21 |
| Can I Pay Less Inc. | 103 Scout Street, Ottawa, ON K2C 4C9 | 2011-03-08 |
| 9462201 Canada Inc. | N-e 32-4-30 W2, Rm 42, Scout Lake, SK S0H 3V0 | 2015-10-06 |
| Dallaali Services Inc. | 73 Scout St, Ottawa, ON K2C 4C4 | 2017-12-20 |
| Scout Environmental | 30 Commercial Rd., Toronto, ON M4G 1Z4 | 2000-06-12 |
| Openideas Inc. | 43 Scout Street, Ottawa, ON K2C 4C4 | 2006-08-30 |
| 2c-dm Holding Ltd. | 245 Scout Street, Ottawa, ON K2C 4E6 | 2001-12-11 |
| Mku Consulting Inc. | 84 Scout Street, Ottawa, ON K2C 4C9 | 2003-09-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on SCOUT PROPERTIES (B.C./YUKON).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.