MY CANADIAN CREDIT INC. (Corporation# 7727909) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 16, 2010.
| Corporation ID | 7727909 |
| Business Number | 832739205 |
| Corporation Name | MY CANADIAN CREDIT INC. |
| Registered Office Address |
937 Colville Rd Victoria BC V9A 4P4 |
| Incorporation Date | 2010-12-16 |
| Dissolution Date | 2014-10-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JONATHAN CHARLES MAJOR | 937 COLVILLE RD, VICTORIA BC V9A 4P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-16 | current | 937 Colville Rd, Victoria, BC V9A 4P4 |
| Name | 2010-12-16 | current | MY CANADIAN CREDIT INC. |
| Status | 2014-10-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-30 | 2014-10-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-23 | 2014-05-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2012-08-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Awake Ministries | 113-100, Saghalie Rd., Victoria, BC V9A 0A1 | 2012-07-25 |
| Boom Xrz Inc. | 203 - 66 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A2 | 2015-09-14 |
| 12523540 Canada Inc. | #513 - 68 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A3 | 2020-11-25 |
| 9545034 Canada Inc. | 845, Dunsmuir Road, Appartement 713, Victoria, BC V9A 0A7 | |
| Enzo Apparel Inc. | 403-399 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0A8 | 2014-08-15 |
| Mau Mau Labs Inc. | 391 Tyee Road, Apartment 304, Victoria, BC V9A 0A9 | 2011-10-06 |
| Beanstalk Apparel Inc. | 409-785 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G2 | 2012-01-16 |
| Rennison Capital Inc. | #405 - 767 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G5 | 2017-06-27 |
| Focal Inc. | 104 - 317 Burnside Rd E, Victoria, BC V9A 1A6 | 2019-03-28 |
| The Starfish Environmental Society | 391 Burnside Road East, Victoria, BC V9A 1A7 | 2014-04-30 |
| Find all corporations in postal code V9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JONATHAN CHARLES MAJOR | 937 COLVILLE RD, VICTORIA BC V9A 4P4, Canada |
| City | VICTORIA |
| Post Code | V9A 4P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian Credit Institute Educational Foundation | 216c - 219 Dufferin Street, Toronto, ON M6K 3J1 | 1967-11-10 |
| Bureau De Credit De L'industrie Canadienne De La Fourrure Inc. | 1435 Rue Ste Alexandre, Suite 1270, Montreal, QC H3A 2G4 | 1986-07-29 |
| The Canadian Curtain and Drapery Hardware Credit Association Inc. | 786 Boul Iberville, Repentigny, QC J5Y 1A3 | 1984-01-09 |
| Location Credit Ford Canada Limitee | 1 The Canadian Road, Oakville, ON L6J 5C7 | 1998-03-11 |
| Canadian Granite Machine Inc. | 3246 The Credit Woodlands, Mississauga, ON L5C 2J6 | 2006-03-06 |
| Canadian Credit Collections Corp. | 3310 Fraser St., #202, Vancouver, BC V5V 4C1 | |
| Hitachi Vantara Credit Inc. | 1 First Canadian Place, Suite 3400, Po Box 130, Toronto, ON M5X 1A4 | 2004-02-17 |
| Canadian Association of Credit Counselling Services | 236 Pritchard Road, Hamilton, ON L8W 3P7 | 2009-02-24 |
| The Canadian Credit Repair Specialist Inc. | 1801-1 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1W7 | 2019-05-06 |
| Canadian Atm Credit Card Center Ltd. | 133 Richmond St West, Suite 201, Toronto, ON M5H 2L5 | 1998-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on MY CANADIAN CREDIT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.