Boom XRZ Inc. (Corporation# 9439552) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2015.
| Corporation ID | 9439552 |
| Business Number | 805853322 |
| Corporation Name | Boom XRZ Inc. |
| Registered Office Address |
203 - 66 Songhees Road Victoria BC V9A 0A2 |
| Incorporation Date | 2015-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Derek Desrosiers | 1104 - 3061 Kent Avenue NE, Vancouver BC V5S 4P5, Canada |
| Roderick S. Mackenzie | 218 - 2300 Benvoulin Road, Kelowna BC V1W 2C6, Canada |
| Malcolm MacKenzie | 4N - 222 Eagle Ridge Drive S.W., Calgary AB T2V 2V7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-06-04 | current | 203 - 66 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A2 |
| Address | 2017-12-08 | 2020-06-04 | 1726 Sonora Drive, Kelowna, BC V1Y 8K7 |
| Address | 2017-07-26 | 2017-12-08 | 1279 Gabriola Drive, Parksville, BC V9P 2T5 |
| Address | 2015-09-14 | 2017-07-26 | 1726 Sonora Drive, Kelowna, BC V1Y 8K7 |
| Name | 2015-09-14 | current | Boom XRZ Inc. |
| Status | 2015-09-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-09-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Awake Ministries | 113-100, Saghalie Rd., Victoria, BC V9A 0A1 | 2012-07-25 |
| 12523540 Canada Inc. | #513 - 68 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A3 | 2020-11-25 |
| 9545034 Canada Inc. | 845, Dunsmuir Road, Appartement 713, Victoria, BC V9A 0A7 | |
| Enzo Apparel Inc. | 403-399 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0A8 | 2014-08-15 |
| Mau Mau Labs Inc. | 391 Tyee Road, Apartment 304, Victoria, BC V9A 0A9 | 2011-10-06 |
| Beanstalk Apparel Inc. | 409-785 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G2 | 2012-01-16 |
| Rennison Capital Inc. | #405 - 767 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G5 | 2017-06-27 |
| Focal Inc. | 104 - 317 Burnside Rd E, Victoria, BC V9A 1A6 | 2019-03-28 |
| The Starfish Environmental Society | 391 Burnside Road East, Victoria, BC V9A 1A7 | 2014-04-30 |
| Nicholson Thermal Window Repair Inc. | 12 Gorge Road East, Victoria, BC V9A 1K8 | 2004-03-29 |
| Find all corporations in postal code V9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Derek Desrosiers | 1104 - 3061 Kent Avenue NE, Vancouver BC V5S 4P5, Canada |
| Roderick S. Mackenzie | 218 - 2300 Benvoulin Road, Kelowna BC V1W 2C6, Canada |
| Malcolm MacKenzie | 4N - 222 Eagle Ridge Drive S.W., Calgary AB T2V 2V7, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V9A 0A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aliments Boom Inc. | 4652 Clark Street, Montreal, QC H2T 2T4 | 1996-11-21 |
| Boom Boom Factory Music Inc. | 341 Mineola Rd. West, Mississauga, ON L5G 2E2 | 2011-03-22 |
| Boom-toi Inc. | 3529, Rue Principale, St-jean-baptiste, QC J0L 2B0 | 2008-02-19 |
| Boom Works Enterprises Inc. | 1600 Notre-dame Street West, Suite 304, Montreal, QC H3J 1M1 | 2001-07-25 |
| Boom Films Inc. | 5230, Boul. Saint-laurent, Montreal, QC H2T 1S1 | 2000-04-17 |
| Buster Boom Ltd. | 53 Curzon, Montreal, QC H4X 1H7 | 2005-02-22 |
| Zoom Boom Marketing Inc. | 10-45, Rue De La BruГЁre, Boucherville, QC J4B 5B6 | 2011-08-18 |
| Happilii Inc. | 212 Boom Rd, Vaughan, ON L6A 3X9 | 2016-01-20 |
| Nutribev Corp. | 196 Boom Rd., Maple, ON L6A 3X9 | 2012-09-07 |
| Atlas & Pea Inc. | 50 Boom Road, Vaughan, ON L6A 3G2 | 2018-01-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Boom XRZ Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.