Canadian Credit Collections Corp. (Corporation# 6012175) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 6012175 |
| Business Number | 871746582rc0001 |
| Corporation Name | Canadian Credit Collections Corp. |
| Registered Office Address |
3310 Fraser St. #202 Vancouver BC V5V 4C1 |
| Dissolution Date | 2005-04-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARK JARED STEVENS | 202 - 3310 FRASER ST., VANCOUVER BC V5V 4C1, Canada |
| TODD SHAW | 3012 E 26TH AVENUE, VANCOUVER BC V5R 1L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-01-27 | current | 3310 Fraser St., #202, Vancouver, BC V5V 4C1 |
| Address | 2004-10-12 | 2005-01-27 | 17008 90th Ave, Edmonton, AB T5T 1L6 |
| Address | 2004-04-20 | 2004-10-12 | 202 - 3310 Fraser St, Vancovuer, BC V5V 4C1 |
| Address | 2002-08-16 | 2004-04-20 | 202 - 3310 Fraser St., Vancouver, BC V5V 4C1 |
| Name | 2005-01-27 | current | Canadian Credit Collections Corp. |
| Name | 2004-10-12 | 2005-01-27 | Complete Collection Centers Ltd. |
| Name | 2002-08-16 | 2004-10-12 | Canadian Credit Collections Corp. |
| Name | 2002-08-16 | 2002-08-16 | Canadian Corporate Credit Collections Inc. |
| Status | 2005-04-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-12-15 | 2005-04-01 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2002-08-16 | 2004-12-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-04-01 | Dissolution | Section: 211 |
| 2005-01-27 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. |
| 2004-12-15 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2004-10-12 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. |
| 2002-08-16 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2004-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2004-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3310 FRASER ST. |
| City | VANCOUVER, |
| Province | BC |
| Postal Code | V5V 4C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Renegade Strategies Inc. | Ph1-702, King Edward Ave East, Vancouver, BC V5V 0A9 | 2007-05-26 |
| 11747991 Canada Inc. | 738 East 29th Avenue, Suite 404, Vancouver, BC V5V 0B6 | 2019-11-29 |
| Shut In Productions (vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-01-16 |
| Warrior's Gate Productions (vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-04-08 |
| Kitty Cat Productions (vancouver) Inc. | 201 - 225 E. 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A6 | 2015-04-30 |
| Fat Chance Records Inc. | 222 East 17th Ave, Vancouver, BC V5V 1A7 | 2005-10-19 |
| Senlin Forest Eschool Inc. | 481 East 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2 | 2016-07-22 |
| 8250235 Canada Inc. | 465 E. 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1B2 | 2012-07-13 |
| Helmer Computing Corp. | Bsmt - 966 E 17th Avenue, Vancouver, BC V5V 1C3 | 2004-02-16 |
| Savage Veritas Films Ltd. | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 | 2003-05-02 |
| Find all corporations in postal code V5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARK JARED STEVENS | 202 - 3310 FRASER ST., VANCOUVER BC V5V 4C1, Canada |
| TODD SHAW | 3012 E 26TH AVENUE, VANCOUVER BC V5R 1L6, Canada |
| City | VANCOUVER, |
| Post Code | V5V 4C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Veterans Credit Collections Inc. | 1163 West Fraser Rd., Quesnel, BC V2J 6G7 | 2019-08-25 |
| Allied International Credit Corp. | 1 First Canadian Place, Suite 920 Box 359, Toronto, ON M5X 1E1 | |
| The Canadian Credit Institute Educational Foundation | 216c - 219 Dufferin Street, Toronto, ON M6K 3J1 | 1967-11-10 |
| Corporation D'Évaluation Et Recouvrement De CrÉdit Erc | 1000 De La Gauchetière West,, Suite 2900, Montréal, QC H3B 4W5 | 2011-09-06 |
| Bureau De Credit De L'industrie Canadienne De La Fourrure Inc. | 1435 Rue Ste Alexandre, Suite 1270, Montreal, QC H3A 2G4 | 1986-07-29 |
| The Canadian Curtain and Drapery Hardware Credit Association Inc. | 786 Boul Iberville, Repentigny, QC J5Y 1A3 | 1984-01-09 |
| Location Credit Ford Canada Limitee | 1 The Canadian Road, Oakville, ON L6J 5C7 | 1998-03-11 |
| Collections Divines Inc. | 10914 Bourl Ste-gertrude, Montreal, Quebec, QC H1G 5N9 | 2005-08-04 |
| Collections Privees Ltee | 333 Chabanel St.west, 6th Floor, Montreal, QC H2N 2E7 | 1979-01-11 |
| Collections Vst Collections Inc. | 700 De Gaspe, Suite 1203, Nuns Island, Verdun, QC H3E 1H2 | 1989-10-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Credit Collections Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.