Raw Naturals Healthy Living Supplements Inc. (Corporation# 7177879) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 22, 2009.
| Corporation ID | 7177879 |
| Business Number | 804554699 |
| Corporation Name | Raw Naturals Healthy Living Supplements Inc. |
| Registered Office Address |
162-525 Novo Star Drive Mississauga ON L5W 1Y1 |
| Incorporation Date | 2009-05-22 |
| Dissolution Date | 2014-07-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIA GRACIA FAUSTINO | 162 - 525 NOVO STAR DRIVE, MISSISSAUGA ON L5W 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-22 | current | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 |
| Name | 2009-05-22 | current | Raw Naturals Healthy Living Supplements Inc. |
| Status | 2014-07-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-07-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-12-04 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2011-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-22 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2011-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 162-525 NOVO STAR DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1Y1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rawnatural's Group of Companies Ltd. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-05-21 |
| Rawnatural's Living Greens Inc. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-06-01 |
| Toronto Sprouts Limited | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-11-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12105837 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive, #186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2020-06-04 |
| Jrd Impex Inc. | Unit 181-525 Novostar Dr, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2018-03-18 |
| Superior Dreams Canada Inc. | 525 Novo Star Drive, Unit 186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2017-03-07 |
| 8761191 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive#186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2014-01-20 |
| C & E Media International Incorporated | 159, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2007-04-30 |
| Nollywood Entertainment Television Inc. | 525 Novo Star Drive, Suite 159, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2013-06-27 |
| 8783926 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive#186, #105, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2014-02-08 |
| Name | Address |
|---|---|
| MARIA GRACIA FAUSTINO | 162 - 525 NOVO STAR DRIVE, MISSISSAUGA ON L5W 1Y1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5W 1Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Healthy Living Group, Ltd. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | |
| Living Science Supplements Ltd. | 56 Queenston Drive, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2007-03-02 |
| The Art of Healthy Living Inc. | 9165 Eighth Line, Georgetown, ON L7G 4S5 | 2001-04-11 |
| Rediscover Healthy Living Inc. | 26 Hart Avenue, Winnipeg, MB R2L 0K2 | 2015-03-01 |
| Seedlings Healthy Living Initiative | 140 Walton Rd, Gravenhurst, ON P1P 1R8 | 2019-04-01 |
| Healthy Social Living Inc. | 53 Doverwood Court, Toronto, ON M2M 2G6 | 2015-03-02 |
| Goldenage Healthy Living Centre | 3 Carncastle Gate, Toronto, ON M1T 2A8 | 2017-10-04 |
| Healthy Approaches To Living Organization | 82 Green Meadows Circle, Toronto, ON M2J 5G6 | 2018-05-18 |
| The Foundation for Healthy Family Living and Personal Growth | 5104 Opeongo Drive, Rr 3, Box 313, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1991-11-20 |
| Rto Healthy Living Products Inc. | 1271 Beaubien Street East, Suite 6, Montreal, QC H2S 1V1 | 2012-10-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Raw Naturals Healthy Living Supplements Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.