C & E Media International Incorporated (Corporation# 6762999) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2007.
| Corporation ID | 6762999 |
| Business Number | 851187393 |
| Corporation Name | C & E Media International Incorporated |
| Registered Office Address |
159 Mississauga ON L5W 1Y1 |
| Incorporation Date | 2007-04-30 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDDIE ROBERTS | 159-525 NOVO STAR DRIVE, MISSISSAUGA ON L5W 1Y1, Canada |
| CAROL INNES | 169 TWEED CRESCENT, OTTAWA ON K4R 1A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-30 | current | 159, Mississauga, ON L5W 1Y1 |
| Name | 2007-04-30 | current | C & E Media International Incorporated |
| Name | 2007-04-30 | current | C ; E Media International Incorporated |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-30 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 159 |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1Y1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agnate Trading Inc. | 159, Harewood Avenue, Scarborough, ON M1M 2S1 | 2015-01-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12105837 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive, #186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2020-06-04 |
| Jrd Impex Inc. | Unit 181-525 Novostar Dr, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2018-03-18 |
| Superior Dreams Canada Inc. | 525 Novo Star Drive, Unit 186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2017-03-07 |
| 8761191 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive#186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2014-01-20 |
| Rawnatural's Group of Companies Ltd. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-05-21 |
| Raw Naturals Healthy Living Supplements Inc. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-05-22 |
| Rawnatural's Living Greens Inc. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-06-01 |
| Toronto Sprouts Limited | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-11-06 |
| Nollywood Entertainment Television Inc. | 525 Novo Star Drive, Suite 159, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2013-06-27 |
| 8783926 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive#186, #105, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2014-02-08 |
| Find all corporations in postal code L5W 1Y1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDDIE ROBERTS | 159-525 NOVO STAR DRIVE, MISSISSAUGA ON L5W 1Y1, Canada |
| CAROL INNES | 169 TWEED CRESCENT, OTTAWA ON K4R 1A3, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1Y1 |
| Category | media |
| Category + City | media + Mississauga |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Royal Media International Incorporated | 36 Firestone Rd., Woodbridge, ON L4H 2N6 | 2014-05-12 |
| Mac Media International Incorporated | 14 Lincold Drive, Bedford, NS B4A 1S7 | 1987-06-29 |
| 3d International Media Partners Incorporated | 517-250 Consumers Road, Toronto, ON M2J 4V6 | 2011-12-05 |
| Telecom Media International Italie-canada Inc. | 1002 Sherbrooke St W, 11th Floor, Montreal, QC H3A 3L6 | 1995-12-07 |
| Media Products International (mpi) Ltd. | 3010 De Baene Street, Saint-laurent, QuÉbec, QC H4S 1L2 | 2001-01-24 |
| Secsus Media Incorporated | 202-832 Decarie, Montreal, QC H4L 3L9 | 2012-08-08 |
| Multi-media International Audiovisual Distribution Inc. | 5225 Rue Berri, Montreal, QC H2J 2S4 | 1985-11-29 |
| Moore-gauthier Gestion De Productions Media Incorporees | 289 Pickford Drive, Kanata, ON K2L 3E4 | 1984-03-06 |
| MÉdia Jb.brunet International Inc. | 800 Place-victoria, Bureau 3400 C.p. 242 Tour De La Bourse, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2003-03-13 |
| Marketing & Media International Group Inc. | 9298 2e Avenue, MontrГ©al, QC H1Z 2T1 | 2014-06-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on C & E Media International Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.