RawNatural's Group of Companies Ltd. (Corporation# 7177721) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177721 |
| Business Number | 805252624 |
| Corporation Name | RawNatural's Group of Companies Ltd. |
| Registered Office Address |
162-525 Novo Star Drive Mississauga ON L5W 1Y1 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2014-06-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIA GRACIA FAUSTINO | 162 - 525 NOVO STAR DRIVE, MISSISSAUGA ON L5W 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-21 | current | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 |
| Name | 2009-11-19 | current | RawNatural's Group of Companies Ltd. |
| Name | 2009-05-21 | 2009-11-19 | Ullysses Stone Holdings Inc. |
| Status | 2014-06-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-06-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-12-04 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2011-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-21 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-11-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2011-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 162-525 Novo Star Drive |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1Y1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Raw Naturals Healthy Living Supplements Inc. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-05-22 |
| Rawnatural's Living Greens Inc. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-06-01 |
| Toronto Sprouts Limited | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-11-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12105837 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive, #186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2020-06-04 |
| Jrd Impex Inc. | Unit 181-525 Novostar Dr, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2018-03-18 |
| Superior Dreams Canada Inc. | 525 Novo Star Drive, Unit 186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2017-03-07 |
| 8761191 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive#186, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2014-01-20 |
| C & E Media International Incorporated | 159, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2007-04-30 |
| Nollywood Entertainment Television Inc. | 525 Novo Star Drive, Suite 159, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2013-06-27 |
| 8783926 Canada Inc. | 525 Novo Star Drive#186, #105, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2014-02-08 |
| Name | Address |
|---|---|
| MARIA GRACIA FAUSTINO | 162 - 525 NOVO STAR DRIVE, MISSISSAUGA ON L5W 1Y1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5W 1Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ba Group of Companies Inc. | 6675 Rexwood Road, Mississauga, ON L4V 1V1 | |
| Tri City Group of Companies Ltd. | Lot H, Indian River Drive, North Vancouver, BC V7G 2T6 | 2017-04-13 |
| Nantha Group of Companies Ltd. | 901-3555 Derry Road East, Mississauga, ON L4T 1B2 | |
| Jade Group of Companies Inc. | 3275 88th Street Se, Calgary, AB T1X 0L5 | |
| Rawnatural's Living Greens Inc. | 162-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1Y1 | 2009-06-01 |
| Axiom Exploration Group Ltd. | 800- 230 22nd Street E., Saskatoon, SK S7K 0E9 | |
| Jzk Group of Companies Inc. | 124 Caesarstone Ne, Calgary, AB T3N 1G1 | 2019-10-17 |
| Its Done Group of Companies Inc. | 515 Mcdonald St, Regina, SK S4N 4X1 | 2011-08-08 |
| Plava Group of Companies Inc. | 332 Michelle Row, Mississauga, ON L5A 3C3 | 2006-12-21 |
| Palisade Group of Companies Inc. | 18020 - 107 Ave, Edmonton, AB T5S 2J5 | 2013-11-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on RawNatural's Group of Companies Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.