GENERAL TESTING LABORATORIES (CANADA) LTD. (Corporation# 442062) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 31, 1968.
| Corporation ID | 442062 |
| Business Number | 874468267 |
| Corporation Name | GENERAL TESTING LABORATORIES (CANADA) LTD. |
| Registered Office Address |
409 Granville Street Suite 1205 Vancouver BC V7C 1T2 |
| Incorporation Date | 1968-05-31 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LEONARD L. NEWTON | 7 IRWIN DRIVE, WHITBY ON L1N 9B8, Canada |
| ROGER BEVAN YOUNG | 34 POPLAR PLAINS CRESCENT, TORONTO ON M4V 1E8, Canada |
| GORDON GORMLEY | 1635 53A STREET, TSAWWASSEN BC V4M 3G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-07-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-07-13 | 1977-07-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1968-05-31 | 1977-07-13 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1968-05-31 | current | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Name | 1968-05-31 | current | GENERAL TESTING LABORATORIES (CANADA) LTD. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-11-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1995-03-15 | 1996-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1977-07-14 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1968-05-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1992-08-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phili-moto Limited | 409 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1979-10-24 |
| Heede International (1980) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1979-12-28 |
| Dresser Industrial Products, Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Pine Tree Nut Company Limited | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Seymour Importing Limited | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Canadian Country Properties Limited | 409 Granville Street, Port Hawkesbury, NS B9A 2M5 | 1998-07-22 |
| American Salesmasters of Canada (1978) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC | 1977-10-21 |
| Societe Generale De Surveillance (canada) Ltee | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1948-11-20 |
| Govan Securities Ltd. | 409 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V6C 1C1 | 1968-07-08 |
| Linden-alimak Investments Inc. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1967-09-30 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1948-11-20 |
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | |
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Name | Address |
|---|---|
| LEONARD L. NEWTON | 7 IRWIN DRIVE, WHITBY ON L1N 9B8, Canada |
| ROGER BEVAN YOUNG | 34 POPLAR PLAINS CRESCENT, TORONTO ON M4V 1E8, Canada |
| GORDON GORMLEY | 1635 53A STREET, TSAWWASSEN BC V4M 3G3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V7C1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Timmins Testing Laboratories (t.t.l.) Ltd. | 62 Norton Ave., Willowdale, ON M2N 4A3 | 1981-05-14 |
| Temiskaming Testing Laboratories Inc. | 1 Presley Street, Cobalt, ON P0J 1C0 | 2019-12-10 |
| International Association of Environmental Testing Laboratories Canada | 6850 Goreway Drive, Toronto, ON L4V 1P1 | 1993-04-21 |
| Laboratoires D'essais Mapp Ltee | 4281 Mario Street, Pierrefonds, QC H9H 2P9 | 1975-03-25 |
| Genesys Laboratories Canada Inc. | 50 Smythe Street, Suite 2000, Saint John, NB E2L 0B8 | |
| Forest Laboratories Canada Inc. | 44 Chipman Hill, Suite 1000, Saint John, NB E2L 2A9 | |
| Galson Laboratories Canada Inc. | 2050 Dundas Street East, Mississauga, ON L4X 1L9 | |
| Odan Laboratories Ltd. | 325 Stillview Avenue, Pointe-claire, QC H9R 2Y6 | |
| Efx Laboratories Inc. | 4600 Eighth Avenue Place E., 525 - 8th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1G1 | |
| Dwight's General Store Canada Inc. | General Delivery, Old Fort Bay, QC G0G 2G0 | 1998-02-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on GENERAL TESTING LABORATORIES (CANADA) LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.