SOCIETE GENERALE DE SURVEILLANCE (CANADA) LTEE (Corporation# 442038) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 20, 1948.
| Corporation ID | 442038 |
| Corporation Name |
SOCIETE GENERALE DE SURVEILLANCE (CANADA) LTEE GENERAL SUPERINTENDENCE COMPANY (CANADA) LTD. |
| Registered Office Address |
409 Granville Street Suite 1205 Vancouver BC V7C 1T2 |
| Incorporation Date | 1948-11-20 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GORDON GORMLEY | 1635 53A STREET, TSAWWASSEN BC V4M 3G3, Canada |
| ROGER BEVAN YOUNG | 34 POPLAR PLAINS CRESCENT, TORONTO ON M4V 1E8, Canada |
| LEONARD L. NEWTON | 7 IRWIN DRIVE, WHITBY ON L1N 9B8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-07-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-07-13 | 1977-07-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1948-11-20 | 1977-07-13 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1948-11-20 | current | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Name | 1948-11-20 | current | SOCIETE GENERALE DE SURVEILLANCE (CANADA) LTEE |
| Name | 1948-11-20 | current | GENERAL SUPERINTENDENCE COMPANY (CANADA) LTD. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-11-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1995-03-15 | 1996-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1977-07-14 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1948-11-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1992-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phili-moto Limited | 409 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1979-10-24 |
| Heede International (1980) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1979-12-28 |
| Dresser Industrial Products, Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Pine Tree Nut Company Limited | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Seymour Importing Limited | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Canadian Country Properties Limited | 409 Granville Street, Port Hawkesbury, NS B9A 2M5 | 1998-07-22 |
| American Salesmasters of Canada (1978) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC | 1977-10-21 |
| General Testing Laboratories (canada) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1968-05-31 |
| Govan Securities Ltd. | 409 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V6C 1C1 | 1968-07-08 |
| Linden-alimak Investments Inc. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1967-09-30 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1948-11-20 |
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | |
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Name | Address |
|---|---|
| GORDON GORMLEY | 1635 53A STREET, TSAWWASSEN BC V4M 3G3, Canada |
| ROGER BEVAN YOUNG | 34 POPLAR PLAINS CRESCENT, TORONTO ON M4V 1E8, Canada |
| LEONARD L. NEWTON | 7 IRWIN DRIVE, WHITBY ON L1N 9B8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V7C1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| H.m.h. General Trading Company Inc. | 111 Boul. Lebeau, Ville Saint-laurent, QC H4N 1S9 | 1979-03-16 |
| - Sogimex General Import and Export Company Ltd. | 9145 Charles De Latour, Suite 6, Montreal, QC | 1974-11-18 |
| Societe Generale De Surveillance Immobiliere Sogesim Inc. | 615 Ouest Boul. Dorechester, Suite 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1982-11-05 |
| General Corporation of L.g.m. Technical Services Ltd. | 4150 Ste-catherine Ouest, Suite 610, Westmount, QC H3Z 2Y5 | 1966-01-12 |
| Canadian General Development Corporation Socagedev Ltd. | 33 R Lamarche, Cote Ste-catherine, Montreal, QC | 1973-04-30 |
| Sogetra-- Societe Generale De Traduction Ltee | 4101 Ouest Sherbrooke, Floor #1, Westmount, QC H3Z 1A8 | 1980-07-24 |
| Credit-bail Societe Generale (canada) Inc. | 630 Ouest, Boulevard Dorchester, Bur 2300, Montreal, QC H3B 1S6 | 1981-11-17 |
| Tracy General Supply Ltd. | 1214 Rue Bonin, Tracy, District of Richel, QC J3R 4A1 | 1976-04-07 |
| Compagnie Marine Generale Ltee | 5891 Gouin Blvd West, Montreal, QC H4J 1E5 | 1945-02-14 |
| La Societe Generale Atomique Du Canada Limitee | P.o.box 6087, Montreal 101, QC H3C 3G9 | 1953-06-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOCIETE GENERALE DE SURVEILLANCE (CANADA) LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.