SERVICES DE SURVEILLANCE SGS INC. (Corporation# 2412039) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2412039 |
| Business Number | 876676594 |
| Corporation Name |
SERVICES DE SURVEILLANCE SGS INC. SGS SUPERVISION SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
409 Granville Street Suite 1205 Vancouver BC V7C 1T2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL DENSKY | 3475 RIDGEWOOD AVE, SUITE 402, MONTREAL QC , Canada |
| RAYMOND ROBERTS | 4080 MILLER STREET, VANCOUVER BC V5N 3Z8, Canada |
| RUDOLF DENSKY | 5705 CRANLEY DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 1S7, Canada |
| RICHARD FURST | 41 ANVIL MILLWAY, WILLOWDALE ON M2L 1P9, Canada |
| WAYNE TODD | 11101 64 A AVENUE, DELTA BC V4E 1E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-31 | 1989-01-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-01-01 | current | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Name | 1989-01-01 | current | SERVICES DE SURVEILLANCE SGS INC. |
| Name | 1989-01-01 | current | SGS SUPERVISION SERVICES INC. |
| Status | 1990-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-01-01 | 1990-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2405351. |
| 1989-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 603732. |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1948-11-20 |
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phili-moto Limited | 409 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1979-10-24 |
| Heede International (1980) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | 1979-12-28 |
| Dresser Industrial Products, Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Pine Tree Nut Company Limited | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Seymour Importing Limited | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6C 1V1 | |
| Canadian Country Properties Limited | 409 Granville Street, Port Hawkesbury, NS B9A 2M5 | 1998-07-22 |
| American Salesmasters of Canada (1978) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1600, Vancouver, BC | 1977-10-21 |
| Societe Generale De Surveillance (canada) Ltee | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1948-11-20 |
| General Testing Laboratories (canada) Ltd. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1968-05-31 |
| Govan Securities Ltd. | 409 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V6C 1C1 | 1968-07-08 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 | 1948-11-20 |
| Services De Surveillance Sgs Inc. | 409 Granville Street, Suite 1205, Vancouver, BC V7C 1T2 |
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL DENSKY | 3475 RIDGEWOOD AVE, SUITE 402, MONTREAL QC , Canada |
| RAYMOND ROBERTS | 4080 MILLER STREET, VANCOUVER BC V5N 3Z8, Canada |
| RUDOLF DENSKY | 5705 CRANLEY DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 1S7, Canada |
| RICHARD FURST | 41 ANVIL MILLWAY, WILLOWDALE ON M2L 1P9, Canada |
| WAYNE TODD | 11101 64 A AVENUE, DELTA BC V4E 1E6, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V7C1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Services De Surveillance D'alarme Canadiens Cass Inc. | 2517 Rue Notre-dame, MontrГ©al, QC H8S 2G8 | 1990-07-12 |
| Bell Monitoring Services Inc. | 1000 De La GauchetiГЁre St. West, #4100, MontrГ©al, QC H3B 5H8 | 2005-11-11 |
| Cala's Supervision Services Inc. | 23 Westmore Dr. Suite 204, Toronto, ON M9V 3Y7 | 2018-10-30 |
| Ct Kosher Supervision Inc. | 2550 Bates Rd Suite 303, Montreal, QC H3S 1A7 | 2017-10-18 |
| Supervision Fashion Inc. | 344 Rue Chabanel Ouest, Montreal, QC H2N 1J6 | 1984-07-09 |
| Remote Digital Surveillance Services Ltd. | 3240 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C1 | 2002-04-19 |
| Tapsweep Counter-surveillance Services Inc. | 666 Kirkwood Avenue, Suite 301, Ottawa, ON K1Z 5X9 | 2013-10-21 |
| Intercept Services of Surveillance(iss) Security Ltd. | 320-3770 Westwinds Drive Ne, Calgary, AB T3J 5H3 | 2016-02-09 |
| Seq Security Surveillance Services Inc. | 2800 John Street, Suite 26, Markham, ON L3R 0E2 | 2009-07-07 |
| The College of Pastoral Supervision and Psychotherapy Canada Inc. | 14 Westwood Avenue, Toronto, ON M4K 3Z5 | 1999-05-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICES DE SURVEILLANCE SGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.