SMAVE ENVIRONMENTAL INC. (Corporation# 3625214) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 1999.
| Corporation ID | 3625214 |
| Business Number | 868909433 |
| Corporation Name | SMAVE ENVIRONMENTAL INC. |
| Registered Office Address |
13200 Metropolitain East Suite 203 Montreal QC H1A 5K8 |
| Incorporation Date | 1999-06-11 |
| Dissolution Date | 2003-10-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE BOISVERT | 1650 NOTRE DAME ST, ST-SULPICE QC J5W 3V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-11 | current | 13200 Metropolitain East, Suite 203, Montreal, QC H1A 5K8 |
| Name | 1999-06-11 | current | SMAVE ENVIRONMENTAL INC. |
| Status | 2003-10-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-05 | 2003-10-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-11 | 2003-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-10-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4143256 Canada Inc. | 13- 200 Boulevard Metropolitain Est, Montreal, QC H1A 5K8 | 2003-02-19 |
| 3599167 Canada Inc. | 13200 Boul. Metropolitain Est, Montreal, QC H1A 5K8 | 1999-03-17 |
| Le Groupe SÉguin Experts-conseils Inc. | 13200 Boulevard Metropolitain Est, Montreal, QC H1A 5K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6480179 Canada Incorporated | 7977 17th Ave, Montreal, QC H1A 0A1 | 2005-11-18 |
| 11485776 Canada Inc. | 16045, Rue EugГ©nie-tessier, Appartement 403, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2019-06-26 |
| Sted Solutions Inc. | 16145#8,rue Eugenie-tessier, Montreal, QC H1A 0A2 | 2017-07-22 |
| 8299455 Canada Inc. | 401-16185 EugГ©nie-tessier, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2012-09-18 |
| 8727511 Canada Inc. | 13550, Boul. Henri-bourassa E, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2014-03-31 |
| Anjinnov West Inc. | 13 550 Boulevard Henri-bourassa Est, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2011-04-15 |
| Construction Anjinnov Inc. | 13550 Boul. Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1A 0A4 | |
| Trusima Consulting Inc. | 16390 Rue Sherbrooke E, App 300, Pointe-aux-trembles, QC H1A 0B5 | 2020-09-01 |
| Izibani Web Inc. | 101-14546 Rue Bernard-geoffrion, MontrГ©al, QC H1A 0B6 | 2015-11-21 |
| Franlippe Asphalts Ltd. | 13145 Rue Prince-arthur, Montreal, QC H1A 1A9 | 1978-12-14 |
| Find all corporations in postal code H1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE BOISVERT | 1650 NOTRE DAME ST, ST-SULPICE QC J5W 3V5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1A 5K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Solutions Smave Inc. | 1170, Boulevard Lebourgneuf, Bureau 300, QuÉbec, QC G2K 2E3 | 2005-03-10 |
| Smave Holdings Inc. | 1750 Rue La Grande, Chicoutimi, QC G7K 1H7 | 1999-06-11 |
| Smave Manufacturing Inc. | 200 Laurier Blvd, Brockville, ON K6V 5V8 | 1999-06-11 |
| Smave International Inc. | 1750 Rue La Grande, Chicoutimi, QC G7K 1H7 | 1996-03-05 |
| Covanta Environmental Solutions Ontario, Inc. | 260 Shoemaker Street, Kitchener, ON N2E 3E1 | |
| Mek Earth & Environmental Inc. | 208 Mundy Street, Coquitlam, BC V3K 5M2 | |
| Mcrae's Environmental Services Ltd. | 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| O'connor Associates Environmental Inc. | 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Ebs Environmental Building Systems Canada Inc. | 3200 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3W8 | |
| Alara Environmental Health and Safety Limited | 3869 Commercial Street, Vancouver, BC V5N 4G1 | 2003-01-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on SMAVE ENVIRONMENTAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.