SMAVE MANUFACTURING INC. (Corporation# 3625192) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 1999.
| Corporation ID | 3625192 |
| Business Number | 868913237 |
| Corporation Name | SMAVE MANUFACTURING INC. |
| Registered Office Address |
200 Laurier Blvd Brockville ON K6V 5V8 |
| Incorporation Date | 1999-06-11 |
| Dissolution Date | 2003-12-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE BOISVERT | 1650 RUE NOTRE-DAME, ST SULPICE QC J5W 3V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-11 | current | 200 Laurier Blvd, Brockville, ON K6V 5V8 |
| Name | 1999-06-11 | current | SMAVE MANUFACTURING INC. |
| Status | 2003-12-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-05 | 2003-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-11 | 2003-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-12-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 200 Laurier Blvd |
| City | Brockville |
| Province | ON |
| Postal Code | K6V 5V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Hope Church of Brockville | 2811 Second Concessioin, Brockville, ON K6V 5V8 | 2020-08-10 |
| U.n.i. Universal Network Investments Inc. | 36 Broad Street, Ste100, Po Box 692, Brockville, ON K6V 5V8 | 2004-06-25 |
| 6252401 Canada Inc. | 36 Broad Street, Suite# 100, Po Box 692, Brockville, ON K6V 5V8 | 2004-06-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ehsc Electrical,health Safety Consultancy Incorporated | 1026 Fitzsimmons Dr., Brockville, ON K6V 0A1 | 2009-12-22 |
| 7041390 Canada Inc. | 1047 Fitzsimmons Drive, Brockville, ON K6V 0A1 | 2008-09-09 |
| Zserty Inc. | 1421 Flanders Road, Brockville, ON K6V 0A3 | 2016-01-09 |
| 4514874 Canada Inc. | 15 Saint Andrew Street, Unit 2103, Brockville, ON K6V 0B8 | 2009-04-06 |
| Aquatarium | 6 Broad St, Brockville, ON K6V 0C4 | 2014-03-20 |
| Jessence Inc. | 202-1109 Millwood Avenue, Brockville, ON K6V 0C7 | 2018-04-26 |
| Special Separations Applications Inc. | 55 Water Street East, Suite 906, Brockville, ON K6V 1A3 | 2006-01-27 |
| J.f. Frank Associates Ltd. | 901-55 Water St. E., Brockville, ON K6V 1A3 | 1978-12-20 |
| Michero Inc. | 55 Water Street East, Suite 906, Brockville, ON K6V 1A3 | 2005-02-11 |
| 10630314 Canada Inc. | 51 King St E Suite 207, Brockville, ON K6V 1A8 | 2018-02-13 |
| Find all corporations in postal code K6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE BOISVERT | 1650 RUE NOTRE-DAME, ST SULPICE QC J5W 3V5, Canada |
| City | Brockville |
| Post Code | K6V 5V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Solutions Smave Inc. | 1170, Boulevard Lebourgneuf, Bureau 300, QuÉbec, QC G2K 2E3 | 2005-03-10 |
| Smave International Inc. | 1750 Rue La Grande, Chicoutimi, QC G7K 1H7 | 1996-03-05 |
| Smave Holdings Inc. | 1750 Rue La Grande, Chicoutimi, QC G7K 1H7 | 1999-06-11 |
| Smave Environmental Inc. | 13200 Metropolitain East, Suite 203, Montreal, QC H1A 5K8 | 1999-06-11 |
| Better Air Manufacturing Ltd. | 100-1600 Ness Avenue, Winnipeg, MB R3J 3W7 | |
| Joy Manufacturing Compagnie (canada) Limitee | 29-4 Connell Court, Toronto, ON M8Z 5T7 | |
| Haflidson Manufacturing & Constructin Ltee | 121 Holmes Avenue, Willowdale, ON M2N 4M5 | 1985-03-22 |
| Redline Cnc Manufacturing Inc. | 25th Floor, 700 West Georgia Street, Vancouver, BC V7Y 1B3 | |
| Redline Pro Manufacturing Inc. | 25th Floor, 700 West Georgia Street, Vancouver, BC V7Y 1B3 | |
| Prepac Manufacturing Ltd. | 25th Floor, 700 West Georgia Street, Vancouver, BC V7Y 1B3 |
Please comment or provide details below to improve the information on SMAVE MANUFACTURING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.