4143256 CANADA INC. (Corporation# 4143256) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 2003.
| Corporation ID | 4143256 |
| Business Number | 898311907 |
| Corporation Name | 4143256 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
13- 200 Boulevard Metropolitain Est Montreal QC H1A 5K8 |
| Incorporation Date | 2003-02-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GINO LANNI | 155, DESROITELETS, LONGUEUIL QC J3V 6E4, Canada |
| ALAIN DEROY | 3004, DES SOURCES, TERREBONNE QC J6X 4R5, Canada |
| ANDRÉ PRIEUR | 1400, CHÂTEAUBRIANT, MASCOUCHE QC J7K 2B4, Canada |
| MICHEL LALONDE | 323 ROBILLARD, SAINT-EUSTACHE QC J7P 5B7, Canada |
| YVAN CÔTÉ | 2931, BILAUDEAU, MONTRÉAL QC H1L 4B4, Canada |
| SERGE DESMARAIS | 374, VINCENT-CHARTRAND, LAVAL QC H7L 5L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-02-19 | current | 13- 200 Boulevard Metropolitain Est, Montreal, QC H1A 5K8 |
| Name | 2003-02-19 | current | 4143256 CANADA INC. |
| Status | 2010-06-30 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2003-02-19 | 2010-06-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-11 | Amendment / Modification | |
| 2003-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-08-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2006-09-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 13- 200 BOULEVARD METROPOLITAIN EST |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H1A 5K8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Smave Environmental Inc. | 13200 Metropolitain East, Suite 203, Montreal, QC H1A 5K8 | 1999-06-11 |
| 3599167 Canada Inc. | 13200 Boul. Metropolitain Est, Montreal, QC H1A 5K8 | 1999-03-17 |
| Le Groupe SÉguin Experts-conseils Inc. | 13200 Boulevard Metropolitain Est, Montreal, QC H1A 5K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6480179 Canada Incorporated | 7977 17th Ave, Montreal, QC H1A 0A1 | 2005-11-18 |
| 11485776 Canada Inc. | 16045, Rue EugГ©nie-tessier, Appartement 403, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2019-06-26 |
| Sted Solutions Inc. | 16145#8,rue Eugenie-tessier, Montreal, QC H1A 0A2 | 2017-07-22 |
| 8299455 Canada Inc. | 401-16185 EugГ©nie-tessier, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2012-09-18 |
| 8727511 Canada Inc. | 13550, Boul. Henri-bourassa E, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2014-03-31 |
| Anjinnov West Inc. | 13 550 Boulevard Henri-bourassa Est, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2011-04-15 |
| Construction Anjinnov Inc. | 13550 Boul. Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1A 0A4 | |
| Trusima Consulting Inc. | 16390 Rue Sherbrooke E, App 300, Pointe-aux-trembles, QC H1A 0B5 | 2020-09-01 |
| Izibani Web Inc. | 101-14546 Rue Bernard-geoffrion, MontrГ©al, QC H1A 0B6 | 2015-11-21 |
| Franlippe Asphalts Ltd. | 13145 Rue Prince-arthur, Montreal, QC H1A 1A9 | 1978-12-14 |
| Find all corporations in postal code H1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GINO LANNI | 155, DESROITELETS, LONGUEUIL QC J3V 6E4, Canada |
| ALAIN DEROY | 3004, DES SOURCES, TERREBONNE QC J6X 4R5, Canada |
| ANDRÉ PRIEUR | 1400, CHÂTEAUBRIANT, MASCOUCHE QC J7K 2B4, Canada |
| MICHEL LALONDE | 323 ROBILLARD, SAINT-EUSTACHE QC J7P 5B7, Canada |
| YVAN CÔTÉ | 2931, BILAUDEAU, MONTRÉAL QC H1L 4B4, Canada |
| SERGE DESMARAIS | 374, VINCENT-CHARTRAND, LAVAL QC H7L 5L1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1A 5K8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4143256 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.