The Canadian Ornamental Pheasant and Game Bird Association (Corporation# 348996) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 1958.
| Corporation ID | 348996 |
| Corporation Name | The Canadian Ornamental Pheasant and Game Bird Association |
| Registered Office Address |
124 Middleton Wheatley ON N0P 2P0 |
| Incorporation Date | 1958-09-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 9 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Paul John Stallman | 365 Cemetery Road, River John NS B0K 1N0, Canada |
| Tim Schaafsma | RR#5, 815219 Oxford Road #22, Woodstock ON N4S 7V9, Canada |
| PAUL STEVENS | 17988 THORNDALE ROAD, THORNDALE ON N0M 2P0, Canada |
| Jeff Cartier | 124 Middleton, Wheatley ON N0P 2P0, Canada |
| Clayton Botkin | 4650 96 St., Delta BC V4K 3N3, Canada |
| Chris Watling | 289 Big Creek Road, Caledonia ON N3W 2G9, Canada |
| Greg Holden | 54743 Ottergate Line, Eden ON N0J 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1958-09-11 | 2014-09-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1958-09-10 | 1958-09-11 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-12-17 | current | 124 Middleton, Wheatley, ON N0P 2P0 |
| Address | 2016-04-06 | 2019-12-17 | 1221 Concession 6 Woodhouse, Simcoe, ON N3Y 4K4 |
| Address | 2014-11-27 | 2016-04-06 | 595090 Blind Ln., Mono, ON L9W 5N4 |
| Address | 2014-09-15 | 2014-11-27 | 50 Queen Street North, Suite 560, Kitchener, ON N2H 6P4 |
| Address | 2014-03-31 | 2014-11-27 | R.r.#8 525349 Oxford Centre Rd., Rockwood, ON N4S 7W3 |
| Address | 2003-03-31 | 2014-03-31 | R.r.#8, Rockwood, ON N4S 7W3 |
| Address | 1958-09-11 | 2003-03-31 | Rr 3, Rockwood, ON N0B 2K0 |
| Name | 2014-09-15 | current | The Canadian Ornamental Pheasant and Game Bird Association |
| Name | 1958-09-11 | 2014-09-15 | THE CANADIAN ORNAMENTAL PHEASANT & GAME BIRD ASSOCIATION |
| Name | 1958-09-11 | 2014-09-15 | THE CANADIAN ORNAMENTAL PHEASANT ; GAME BIRD ASSOCIATION |
| Status | 2014-09-15 | current | Active / Actif |
| Status | 1958-09-11 | 2014-09-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1958-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-11-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-11-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Natural Selection Acres Inc. | 696 Talbot Rd. East, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2020-03-18 |
| Gercam Properties Ltd. | 1822 Clarke Line, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2019-10-08 |
| 11615874 Canada Inc. | 1124 4-conc, Wheatly, ON N0P 2P0 | 2019-09-09 |
| Euro Touch Stucco Applicators Inc. | 608 Middleton Line, Chatham-kent, ON N0P 2P0 | 2019-07-05 |
| Overguard Secure Technologies Inc. | 19 Eastman Avenue, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2016-08-30 |
| The Bel Air Foundation | 144 Cameron St., Box 977, Thornbury, ON N0P 2P0 | 2016-05-05 |
| Eternalite Mission | 37, Erie St. North, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2015-08-18 |
| Culture Shock Fermentations Inc. | 11 Talbot Rd E, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2014-09-03 |
| Wizach Inc. | 16426 County Rd. 8, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2014-08-26 |
| J. P. Mariwell Inc. | 2715 Talbot Trail, Rr 1, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2014-07-22 |
| Find all corporations in postal code N0P 2P0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Paul John Stallman | 365 Cemetery Road, River John NS B0K 1N0, Canada |
| Tim Schaafsma | RR#5, 815219 Oxford Road #22, Woodstock ON N4S 7V9, Canada |
| PAUL STEVENS | 17988 THORNDALE ROAD, THORNDALE ON N0M 2P0, Canada |
| Jeff Cartier | 124 Middleton, Wheatley ON N0P 2P0, Canada |
| Clayton Botkin | 4650 96 St., Delta BC V4K 3N3, Canada |
| Chris Watling | 289 Big Creek Road, Caledonia ON N3W 2G9, Canada |
| Greg Holden | 54743 Ottergate Line, Eden ON N0J 1H0, Canada |
| City | Wheatley |
| Post Code | N0P 2P0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Game Studies Association | 8888 University Dr., Burnaby, BC V5A 1S6 | 2007-03-02 |
| Ornamental Ovarbec Ltee | 6404 Notre Dame Street West, Montreal, QC | 1979-12-28 |
| Canadian Ornamental Plant Foundation | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 1964-12-01 |
| Amina Anthropological Resources Association | 17 Michael’s Drive, Bird Cove, NL A0K 1L0 | 2005-11-17 |
| Canadian Global Aid Connection | 4299 Pheasant Run, Mississauga, ON L5L 2B8 | 2005-04-29 |
| Canadian Dpa Training Incorporated | 403 Pheasant Lane, Midland, ON L4R 5H3 | 2007-09-21 |
| 9620834 Canada Association | 618 Dolly Bird Lane, Mississauga, ON L5W 1G8 | 2016-02-07 |
| Canada Bird's Nest Association | 8580 Francis Rd, Richmond, BC V6X 0J8 | 2017-11-03 |
| Canadian Ornamental Horticulture Alliance (coha) | 28 Baker Road N., Grimsby, ON L3M 2X1 | 2008-06-20 |
| Bird General Contractors Ltd. | 1870 Des Sources Blvd., Suite 200, Pointe Claire, QC H9R 5N4 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Canadian Ornamental Pheasant and Game Bird Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.