Canadian Ornamental Plant Foundation (Corporation# 349003) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 1, 1964.
| Corporation ID | 349003 |
| Business Number | 127591923 |
| Corporation Name |
Canadian Ornamental Plant Foundation Fondation Canadienne des Plantes Ornementales |
| Registered Office Address |
7856 Fifth Line South Milton ON L9T 2X8 |
| Incorporation Date | 1964-12-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 12 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Victor Santacruz | Canadian Nursery Landscape Association, 7856 Fifth Line S, Milton ON L9T 2X8, Canada |
| Sylvie Deslauriers | Phytoclone, 1943 rue Principale, Saint-Etienne-des-Grès QC G0X 2P0, Canada |
| Anita Heuver | Eagle Lake Nurseries, Sw5 24 24 4W, Strathmore AB T0J 0M0, Canada |
| John Bakker | JC Bakker Nurseries, 1360 Third Street Louth, St. Catherines ON L2R 6P9, Canada |
| Victor Krahn | Lakeshore Tree Farms, 960 Valley Road, Box 92 RR 3, Saskatoon SK S7K 3J6, Canada |
| William Stensson | Sheridan Nurseries, 12266 10 Line, Georgetown ON L7G 4S7, Canada |
| Ronald Andrew | Jeffries Nurseries, 29053 Highway 1 East, Portage la Prairie MB R1N 3B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1964-12-01 | 2014-10-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1964-11-30 | 1964-12-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-17 | current | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 |
| Address | 2014-09-04 | 2014-10-17 | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-09-04 | 727 Woolwich Street, Suite #204, Guelph, ON N1H 3Z2 |
| Address | 2001-03-31 | 2013-03-31 | 21083 Rpo. Algonquin, Box 21083, North Bay, ON P1B 9N8 |
| Address | 2000-03-31 | 2001-03-31 | 2103 Rpo. Algonquin, North Bay, ON P1B 9N8 |
| Address | 1992-09-15 | 2000-03-31 | 652 Aberdeen Avenue, North Bay, ON P1B 7H9 |
| Name | 2014-10-17 | current | Canadian Ornamental Plant Foundation |
| Name | 2014-10-17 | current | Fondation Canadienne des Plantes Ornementales |
| Name | 1964-12-01 | 2014-10-17 | FONDATION CANADIENNE DES PLANTES ORNEMENTALES |
| Name | 1964-12-01 | 2014-10-17 | CANADIAN ORNAMENTAL PLANT FOUNDATION |
| Status | 2014-10-17 | current | Active / Actif |
| Status | 1964-12-01 | 2014-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2004-04-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-10-20 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-06-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-05-30 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1964-12-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-22 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-03-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2018-03-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Nursery Landscape Association | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 1968-11-01 |
| Canadian Nursery Certification Institute | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 2005-06-03 |
| Ipm Council of Canada | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 2004-02-16 |
| Canadian Garden Council | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 1990-03-06 |
| Green Cities Foundation | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 2007-10-25 |
| Canadian Trees for Life | 7856 Fifth Line South, Milton, ON L9T 2X8 | 2017-04-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10856592 Canada Inc. | 5640 Fifth Line, Milton, ON L9T 2X8 | 2018-06-25 |
| 10583022 Canada Inc. | 6751 Fifth Line, Milton, ON L9T 2X8 | 2018-01-15 |
| 9523871 Canada Inc. | 6086 5 Line, Milton, ON L9T 2X8 | 2015-11-25 |
| Smart About Salt Council | 7856 Fifth Line South Rr 4, Milton, ON L9T 2X8 | 2009-12-01 |
| Roc Global Freight Forwarding Inc. | 10862 Steeles Ave. E, Milton, ON L9T 2X8 | 2008-10-29 |
| 6651011 Canada Inc. | 10862 Steeles Ave. E., Rr 4, Milton, ON L9T 2X8 | 2006-11-02 |
| Perfect Beast Corporation | 4401 Fourth Line, Milton/ontario, ON L9T 2X8 | 2004-03-31 |
| Cozy Pet Designs Inc. | 6160 Fifth Line, Milton, ON L9T 2X8 | 2002-04-25 |
| International Society of Arboriculture - Ontario | 7856 Fifth Line S, Milton, ON L9T 2X8 | 1971-07-26 |
| 10957755 Canada Inc. | 6751 Fifth Line, Milton, ON L9T 2X8 | 2018-08-22 |
| Find all corporations in postal code L9T 2X8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Victor Santacruz | Canadian Nursery Landscape Association, 7856 Fifth Line S, Milton ON L9T 2X8, Canada |
| Sylvie Deslauriers | Phytoclone, 1943 rue Principale, Saint-Etienne-des-Grès QC G0X 2P0, Canada |
| Anita Heuver | Eagle Lake Nurseries, Sw5 24 24 4W, Strathmore AB T0J 0M0, Canada |
| John Bakker | JC Bakker Nurseries, 1360 Third Street Louth, St. Catherines ON L2R 6P9, Canada |
| Victor Krahn | Lakeshore Tree Farms, 960 Valley Road, Box 92 RR 3, Saskatoon SK S7K 3J6, Canada |
| William Stensson | Sheridan Nurseries, 12266 10 Line, Georgetown ON L7G 4S7, Canada |
| Ronald Andrew | Jeffries Nurseries, 29053 Highway 1 East, Portage la Prairie MB R1N 3B7, Canada |
| City | MILTON |
| Post Code | L9T 2X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SociГ©tГ© Canadienne Des Amateurs De Plantes Insectivores / Scapi | 4101 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1X 2B2 | 2000-02-11 |
| Fondation Canadienne Du Stress. Fondation Quebecoise Du Stress. Fcs Fq.. | 656, 3ГЁme Avenue, Laval, QC H7R 4J4 | 2020-04-22 |
| Canadian Plant Protection Advisory Committee | 9 Corvus Court, Ottawa, ON K2E 7Z4 | 2002-01-02 |
| Canadian-polish Foundation | 16 Roncesvalles Av., Toronto, ON M6R 2K3 | 1999-08-30 |
| Canadian Obesity Foundation | 88 Ross Ave, Ottawa, ON K1Y 0N5 | 2008-04-21 |
| La Fondation Canadienne De La Jeunesse | 123 Edward St., #1404, Toronto, ON M5G 1E2 | 1992-08-11 |
| Canadian Children's Art Foundation | #6-109 Vanderhoof Ave., Toronto, ON M4G 2H7 | 2019-01-19 |
| Canadian Radiological Foundation | 600-294 Albert Street, Ottawa, ON K1P 6E6 | 1981-11-13 |
| The Canadian Rowing Foundation- | 8 Crocus Ridge Bay, Calgary, AB T3Z 1G5 | 1997-06-20 |
| Canadian Lymphedema Foundation | 414 Cliffe Avenue S.w., Calgary, AB T2S 0Z4 | 2002-03-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Ornamental Plant Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.