CANADIAN GLOBAL AID CONNECTION (Corporation# 4299191) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2005.
| Corporation ID | 4299191 |
| Business Number | 833230543 |
| Corporation Name | CANADIAN GLOBAL AID CONNECTION |
| Registered Office Address |
4299 Pheasant Run Mississauga ON L5L 2B8 |
| Incorporation Date | 2005-04-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMED ALMUZAINI | 947 SUMMERBREEZE COURT, MISSISSAUGA ON L5V 1S9, Canada |
| IHSAN JARADAT | 4299 PHEASANT RUN, MISSISSAUGA ON L5L 2B8, Canada |
| KHADIJA BELYID | 220 OAK STREET, SUITE 1912, TORONTO ON M5A 2E1, Canada |
| SAID GHEDDAI | 4720 MARDALE ROAD N.E., CALGARY AB T2A 3K8, Canada |
| EKREMA ALI | 1 SUMMERHILL ROAD, APT 703, TORONTO ON M8V 1R9, Canada |
| MUNA IDRIS | 90 MAPLE STAND WAY, NEPEAN ON K2G 6V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-11-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2005-04-29 | 2013-11-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-11-19 | current | 4299 Pheasant Run, Mississauga, ON L5L 2B8 |
| Address | 2005-04-29 | 2013-11-19 | 1 Summerhill Road, Apt.703, Toronto, ON M8V 1R9 |
| Name | 2013-11-19 | current | CANADIAN GLOBAL AID CONNECTION |
| Name | 2005-04-29 | 2013-11-19 | Badri Disability Service Organization (BDSO) |
| Status | 2013-11-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-04-29 | 2013-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-11-19 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2006-09-27 | Amendment / Modification | |
| 2005-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4299 PHEASANT RUN |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5L 2B8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dtk Partners Inc. | 4249 Pheasant Run, Mississauga, ON L5L 2B8 | 2018-06-15 |
| Dtk Immigration Pathways Inc. | 4249 Pheasant Run, Mississauga, ON L5L 2B8 | 2019-10-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Renovo Mobile Inc. | Unit 1-4190 Sladeview Cresent, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2020-09-24 |
| Nature's Artifacts Inc. | 3-4170 Sladeview Crescent, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2017-05-19 |
| My Canadian Home Realty Inc. | 4170 Sladeview Cres, Unit # #, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2009-05-21 |
| 6247164 Canada Inc. | Suite 3, 4170 Sladeview Crescent, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2004-06-11 |
| Medela Canada Inc. | 4160 Sladeview Crescent, Unit #8, Misssissauga, ON L5L 0A1 | 1999-02-19 |
| 11011308 Canada Inc. | 4160 Sladeview Crescent, Unit 1, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2018-09-25 |
| Les Industries Strongbar Industries Inc. | 3400 Ridgeway Drive, Unit 3, Mississauga, ON L5L 0A2 | |
| Pall (canada) Limited | 3450 Ridgeway Drive, Unit #6, Mississauga, ON L5L 0A2 | |
| Rad-med Inc. | 13-3715 Laird Road, Mississauga, ON L5L 0A3 | 2016-08-19 |
| Geninfo Solutions Inc. | 3715 Laird Rd, Unit 11, Mississauga, ON L5L 0A3 | 2008-07-16 |
| Find all corporations in postal code L5L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOHAMMED ALMUZAINI | 947 SUMMERBREEZE COURT, MISSISSAUGA ON L5V 1S9, Canada |
| IHSAN JARADAT | 4299 PHEASANT RUN, MISSISSAUGA ON L5L 2B8, Canada |
| KHADIJA BELYID | 220 OAK STREET, SUITE 1912, TORONTO ON M5A 2E1, Canada |
| SAID GHEDDAI | 4720 MARDALE ROAD N.E., CALGARY AB T2A 3K8, Canada |
| EKREMA ALI | 1 SUMMERHILL ROAD, APT 703, TORONTO ON M8V 1R9, Canada |
| MUNA IDRIS | 90 MAPLE STAND WAY, NEPEAN ON K2G 6V1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5L 2B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sports & Divertissements Canadian Connection Inc. | 1000 De La Gauchetiere West, App.900, Montreal, QC H3B 5H4 | 1993-09-23 |
| Canadian Health Care Commerce Connection (chcc) Inc. | 1010 Ste-catherine O., Suite 560, Montreal, QC H3B 1G4 | 1998-06-17 |
| Meridian Global Connection Inc. | 529 Rivershore Cr., Ottawa, ON K1J 7Y8 | 2015-10-26 |
| Global Industrial Connection Inc. | 7071, Rue Waverly, Montreal, QC H2S 3J1 | 2003-02-18 |
| Global Mandarin Connection Corporation | Suite 303, 568 Rochester Ave., Coquitlam, BC V3K 0C3 | 2013-02-14 |
| Royer's Global Connection Ltd. | 11315 37 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6J 0H4 | 2020-10-28 |
| Global Connection Venture Inc. | 151 Yonge Street, Suite 1100, Toronto, ON M5C 2W7 | 2020-01-14 |
| Global Trade Connection Mtl. Inc. | 507, Place D'armes, Bureau 1200, MontrÉal, QC H2Y 2W8 | 2004-12-23 |
| Global Institute of Forest Therapy and Nature Connection | 37 Elmwood Ave. E., London, ON N6C 1J1 | 2015-08-05 |
| Revente De Tissus Connection Ltee | 6050 Krieghoff, Cote St.luc, QC H4W 3B7 | 1975-07-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN GLOBAL AID CONNECTION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.