RADIANT ENERGY CORPORATION (Corporation# 3230368) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3230368 |
| Business Number | 898128590 |
| Corporation Name | RADIANT ENERGY CORPORATION |
| Registered Office Address |
45 St. Clair Avenue West Suite 1202 Toronto ON M4V 1K9 |
| Dissolution Date | 2014-12-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GREGORY O'HARA | 14 VALLEY VIEW, TORONTO ON M4T 1L2, Canada |
| DAVID SPEIRS | 43020 FALLS OVERLOOK COURT, LEESBURG VA 20176, United States |
| BRUCE GOWAN | 260 WEST BROWNS ROAD, RR#2, HUNTSVILLE ON P1H 2J3, Canada |
| DAVID WILLIAMS | 92 ROXBOROUGH ST. E., TORONTO ON M4N 1V8, Canada |
| WILLIAM LANGE | 21360 CLAPPERTOWN DRIVE, ASHBURN VA 20147, United States |
| JOHN MARSH | R.R. 2 CEDAR CREST, PORT COLBORNE ON L3K 5V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-03-06 | current | 45 St. Clair Avenue West, Suite 1202, Toronto, ON M4V 1K9 |
| Address | 2005-02-22 | 2008-03-06 | 176 Catharine Street, Suite 1, Port Colborne, ON L3K 4K6 |
| Address | 2004-07-28 | 2005-02-22 | 14 West Pier, Port Colborne, ON L3K 1B7 |
| Address | 1996-02-21 | 2004-07-28 | 1 First Canadian Place, Suite 810, Toronto, ON M5X 1A9 |
| Name | 1996-02-21 | current | RADIANT ENERGY CORPORATION |
| Status | 2014-12-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-07-26 | 2014-12-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-21 | 2014-07-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-03 | Amendment / Modification | |
| 2000-05-24 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 1996-02-21 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 132292. |
| 1996-02-21 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3230350. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-06-06 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2011 | 2010-04-27 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2010 | 2009-04-27 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Radiant Energy Corporation | 1 First Canadian Place, Suite 810, Toronto, ON M5X 1A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Home Income Plan Corporation | 45 St. Clair Avenue West, Suite 600, Toronto, ON M4V 1K9 | |
| Sleeve Investments Ltd. | 45 St. Clair Avenue West, #200, Toronto, ON M4V 1K9 | 1970-05-01 |
| 4410459 Canada Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 1202, Toronto, ON M4V 1K9 | |
| Edge Interactive Marketing Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 102, Toronto, ON M4V 1K9 | |
| 4142411 Canada Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 600, Toronto, ON M4V 1K9 | 2003-02-06 |
| 4142420 Canada Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 600, Toronto, ON M4V 1K9 | 2003-02-06 |
| Cd Capvest Gp1 Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 1202, Toronto, ON M4V 1K9 | 2010-12-13 |
| 8269858 Canada Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 1001, Toronto, ON M4V 1K9 | 2012-08-09 |
| Maple Rock Capital Partners Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 903, Toronto, ON M4V 1K9 | 2014-04-03 |
| Lizard Range Holdings Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 903, Toronto, ON M4V 1K9 | 2016-11-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Pindoff Family Charitable Foundation | 701-45 St Clair Avenue W, Toronto, ON M4V 1K9 | 2015-06-17 |
| Cmsd Capture Management Sd Inc. | 45, St. Clair Avenue West Suite 1202, Toronto, ON M4V 1K9 | 2015-05-07 |
| 8614997 Canada Inc. | 45 Saint Clair Avenue West, #1000, Toronto, ON M4V 1K9 | 2013-08-22 |
| 7203055 Canada Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 601, Toronto, ON M4V 1K9 | 2009-07-08 |
| Deal Direct Private Car Network Inc. | 45 St. Clair Avenue West, Suite 102, Toronto, ON M4V 1K9 | 2002-06-17 |
| The Chippery Chip Factory Inc. | 45 St Clair Ave West, Suite 1100, Toronto, ON M4V 1K9 | 1997-09-17 |
| Investissements Alexandra-offspring Inc. | 45 St Clair Ve West, Suite 601, Toronto, ON M4V 1K9 | 1996-06-27 |
| Canadian Home Income Plan Corporation | 45 St. Clair Ave. West, Suite 600, Toronto, ON M4V 1K9 | |
| Pardons Canada | 45 St Clair Ave West, Suite 901, Toronto, ON M4V 1K9 | 1999-05-18 |
| 4134966 Canada Inc. | 45 St.clair Avenue West, Suite 102, Toronto, ON M4V 1K9 | |
| Find all corporations in postal code M4V 1K9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GREGORY O'HARA | 14 VALLEY VIEW, TORONTO ON M4T 1L2, Canada |
| DAVID SPEIRS | 43020 FALLS OVERLOOK COURT, LEESBURG VA 20176, United States |
| BRUCE GOWAN | 260 WEST BROWNS ROAD, RR#2, HUNTSVILLE ON P1H 2J3, Canada |
| DAVID WILLIAMS | 92 ROXBOROUGH ST. E., TORONTO ON M4N 1V8, Canada |
| WILLIAM LANGE | 21360 CLAPPERTOWN DRIVE, ASHBURN VA 20147, United States |
| JOHN MARSH | R.R. 2 CEDAR CREST, PORT COLBORNE ON L3K 5V4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4V 1K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Radiant Star Corporation | 19 Elginfield Dr., Guelph, ON N1E 4E5 | 2002-11-29 |
| Radiant Granites Corporation | 3278 Angelpass Drive, Mississauga, ON L5M 7K1 | 2007-11-14 |
| Thermo Radiant Canada Ltee | 9155 Boulevard Langelier, St-leonard, QC H1P 3K9 | 1968-01-05 |
| Cataleya Energy Corporation | 365 Bay Street, Suite 800, Wildeboer Dellelce Place, Toronto, ON M5H 2V1 | |
| Carbonitum Energy Corporation | 2300-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2B5 | |
| Bonavista Energy Corporation | 900, 207-9th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1K3 | |
| Axon Energy Corporation | 12 Edgevalley Gardens Northwest, Calgary, AB T3A 5H1 | 2020-11-29 |
| Corporation Internationale D'energie G.a. | 9035 Rivard St., Brossard, QC J4X 1V5 | 1993-05-05 |
| Cec Canadian Energy Corporation | 2705 Bates Rd, Suite 200, Montreal, QC H3S 1B4 | 1981-07-17 |
| Corporation Universelle De Sytemes D'Г‰nergie S.g. | 306 Des Pres St, Laval, QC H7N 1C5 | 1993-05-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on RADIANT ENERGY CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.