Radiant Energy Corporation (Corporation# 3230350) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3230350 |
| Business Number | 897174751 |
| Corporation Name | Radiant Energy Corporation |
| Registered Office Address |
1 First Canadian Place Suite 810 Toronto ON M5X 1A9 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHARLES J. CHEW | 113 HOLIVIEW RD, ELLICOTVILLE, NEW YORK , United States |
| DOUGLAS MORELAND | 75 TILLINGHAST PLACE, BUFFALO, NEW YORK , United States |
| ROBERT METCALFE | 84 GARMLEY AVE, TORONTO ON M4V 1Z1, Canada |
| TIMOTHY SEEL | 139 ZIMMERMAN BLVD, TONAWANDA, NEW YORK , United States |
| GREG O'HARA | 14 VALLEY VIEW, TORONTO ON M4T 1L2, Canada |
| JOHN SHEPHERD | 90 KILBARRY RD, TORONTO ON M5P 1K7, Canada |
| JOHN MARSH | RR 2, CEDAR CRES, PORT COLBORNE ON L3K 5V4, Canada |
| DAVID WILLIAMS | 90 ROXBOROUGH ST E, TORONTO ON M4N 1V8, Canada |
| MICHAEL LUPYNEC | 375 PARKSIDE DR, TORONTO ON M6R 2Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-21 | current | 1 First Canadian Place, Suite 810, Toronto, ON M5X 1A9 |
| Name | 1996-02-21 | current | Radiant Energy Corporation |
| Status | 1996-02-21 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-21 | 1996-02-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-21 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Radiant Energy Corporation | 45 St. Clair Avenue West, Suite 1202, Toronto, ON M4V 1K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ledenhall Properties Limited | 1 First Canadian Place, 32nd Floor P.o.box 20, Toronto, ON M5X 1B5 | 1979-10-30 |
| 95329 Canada Ltee | 1 First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 1979-11-29 |
| Canadian General Securities, Limited | 1 First Canadian Place, 38th Floor Po Box 38, Toronto, ON M5X 1G4 | 1926-09-17 |
| Cygnus Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4200 P.o.box 90, Toronto, ON M5X 1C5 | 1964-03-26 |
| Concord Finance Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B2 | 1954-06-17 |
| Fonds De Planification De Ressources Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 2500, Toronto, QC | 1966-02-17 |
| Rockwell Internationale Du Canada Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 3110, Toronto, ON | |
| Krav-mar Enterprises Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4400 P.o. Box 63, Toronto, ON M5X 1B1 | 1976-12-20 |
| Titanite Canada Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4700 P.o. Box 124, Toronto, ON M5X 1G1 | 1977-05-18 |
| Jomelia Holdings Ltd. | 1 First Canadian Place, Suite 3440 Box 162, Toronto, ON M5X 1C7 | 1977-07-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abitibi-price Inc. | 2 First Canadian Place, Suite 1300 Box 39, Toronto, ON M5X 1A9 | 1914-02-09 |
| 3205037 Canada Inc. | 1 First Canadian Place, Suite 810 Box 4, Toronto, ON M5X 1A9 | 1995-11-28 |
| Barnes, Services De Securite Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 810 P.o. Box 4, Toronto, ON M5X 1A9 | |
| 3340082 Canada Inc. | One First Canadian Place, Suite 810, Toronto, ON M5X 1A9 | 1997-01-24 |
| Geomil Investments Inc. | First Canadian Place, Box 11, Toronto, ON M5X 1A9 | 1977-05-24 |
| Mcquaide's-hygrade (canada) Ltd. | First Canadian Place, Suite 3350, Toronto, ON M5X 1A9 | 1973-02-08 |
| Refresco Investments Ltd. | First Canadian Place, Suite 2540, Toronto, ON M5X 1A9 | 1963-01-10 |
| Refresco Ltd. | First Canadian Place, Suite 2540, Toronto, ON M5X 1A9 | 1958-05-14 |
| Rentokil Initial Canada LimitÉe | 1 First Canadian Place, Suite 810, Toronto, ON M5X 1A9 | |
| Canada-israel Chamber of Commerce and Industry | First Canadian Place, P.o.box 31, Toronto, ON M5X 1A9 | 1961-08-24 |
| Find all corporations in postal code M5X1A9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHARLES J. CHEW | 113 HOLIVIEW RD, ELLICOTVILLE, NEW YORK , United States |
| DOUGLAS MORELAND | 75 TILLINGHAST PLACE, BUFFALO, NEW YORK , United States |
| ROBERT METCALFE | 84 GARMLEY AVE, TORONTO ON M4V 1Z1, Canada |
| TIMOTHY SEEL | 139 ZIMMERMAN BLVD, TONAWANDA, NEW YORK , United States |
| GREG O'HARA | 14 VALLEY VIEW, TORONTO ON M4T 1L2, Canada |
| JOHN SHEPHERD | 90 KILBARRY RD, TORONTO ON M5P 1K7, Canada |
| JOHN MARSH | RR 2, CEDAR CRES, PORT COLBORNE ON L3K 5V4, Canada |
| DAVID WILLIAMS | 90 ROXBOROUGH ST E, TORONTO ON M4N 1V8, Canada |
| MICHAEL LUPYNEC | 375 PARKSIDE DR, TORONTO ON M6R 2Z6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5X1A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Radiant Star Corporation | 19 Elginfield Dr., Guelph, ON N1E 4E5 | 2002-11-29 |
| Radiant Granites Corporation | 3278 Angelpass Drive, Mississauga, ON L5M 7K1 | 2007-11-14 |
| Thermo Radiant Canada Ltee | 9155 Boulevard Langelier, St-leonard, QC H1P 3K9 | 1968-01-05 |
| Cataleya Energy Corporation | 365 Bay Street, Suite 800, Wildeboer Dellelce Place, Toronto, ON M5H 2V1 | |
| Carbonitum Energy Corporation | 2300-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2B5 | |
| Bonavista Energy Corporation | 900, 207-9th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1K3 | |
| Axon Energy Corporation | 12 Edgevalley Gardens Northwest, Calgary, AB T3A 5H1 | 2020-11-29 |
| Corporation Internationale D'energie G.a. | 9035 Rivard St., Brossard, QC J4X 1V5 | 1993-05-05 |
| Cec Canadian Energy Corporation | 2705 Bates Rd, Suite 200, Montreal, QC H3S 1B4 | 1981-07-17 |
| Corporation Universelle De Sytemes D'Г‰nergie S.g. | 306 Des Pres St, Laval, QC H7N 1C5 | 1993-05-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Radiant Energy Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.