ZTEST CORPORATION (Corporation# 2450194) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1989.
| Corporation ID | 2450194 |
| Business Number | 881659890 |
| Corporation Name | ZTEST CORPORATION |
| Registered Office Address |
1305 Matheson Boulevard East Mississauga ON L4W 1R1 |
| Incorporation Date | 1989-03-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES E. LALONDE | 225 BENJAMIN ROAD, SUITE 46, WATERLOO ON N2V 1Z3, Canada |
| WOJCIECH DRZAZGA | 12 SOLWAY AVENUE, BRAMPTON ON L6Z 4E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-03-16 | 1989-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-03-17 | current | 1305 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 1R1 |
| Name | 1989-03-17 | current | ZTEST CORPORATION |
| Status | 1994-08-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-03-17 | 1994-08-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1994-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1994-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1994-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1305 MATHESON BOULEVARD EAST |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 1R1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ztest Electronics Inc. | 1305 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 1R1 | |
| Uniqrypt Technologies Inc. | 1305 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 1R1 | 1994-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ztest Electronics Inc. | 1305 Matheson Boul East, Mississauga, ON L4W 1R1 | 1986-08-12 |
| 136373 Canada Inc. | 1289 Matheson Blvd., Mississauga, ON L4W 1R1 | 1984-10-17 |
| Idex International Inc. | 1333 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 1R1 | 1984-05-30 |
| B.m.k. Numerical Control Inc. | 1339 Matheson Blvd., Mississauga, ON L4W 1R1 | 1980-12-05 |
| Irene Hill Limited | 1289 Matheson Boulevard, Mississauga, ON L4W 1R1 | 1955-10-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES E. LALONDE | 225 BENJAMIN ROAD, SUITE 46, WATERLOO ON N2V 1Z3, Canada |
| WOJCIECH DRZAZGA | 12 SOLWAY AVENUE, BRAMPTON ON L6Z 4E4, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W1R1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ztest Electronics Inc. | 1305 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 1R1 | |
| Ztest Electronics Inc. | 1305 Matheson Boul East, Mississauga, ON L4W 1R1 | 1986-08-12 |
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| Pr Financial Corporation | 701 Rossland Road East, Suite 447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2013-11-17 |
| Evalove Corporation | 5101 Buchan Street, Suite 220, Montreal, QC H4P 2R9 | 1997-07-03 |
| Corporation Soyons Vert | 13795 Rue Г‰mile-nelligan, Mirabel, QC J7J 0J8 | 2012-02-08 |
| La Corporation Agence Rep | 86 Bloor Street West, Suite 675, Toronto, ON | 1979-05-09 |
| Les Outils D'apprentissage Corporation | 4 Costello Avenue, Ottawa, ON K2H 7C4 | 1995-09-07 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZTEST CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.