7538286 Canada Inc. (Corporation# 7538286) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2010.
| Corporation ID | 7538286 |
| Business Number | 814433868 |
| Corporation Name | 7538286 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
1705 Tech Avenue Suite 1 Mississauga ON L4W 0A2 |
| Incorporation Date | 2010-04-28 |
| Dissolution Date | 2013-02-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAN MISHRA | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga ON L4W 0A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-28 | current | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 |
| Name | 2010-04-28 | current | 7538286 Canada Inc. |
| Status | 2013-02-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-09-28 | 2013-02-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-28 | 2012-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-02-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1705 Tech Avenue |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 0A2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| Privasoft Corp. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Bridgewater Systems Corporation | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Amdocs Canada Acquisition Corporation | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2011-06-14 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Mva Hub Inc. | 2860 Matheson Boulevard East, Suite 102, Mississauga, ON L4W 0A5 | 2019-12-17 |
| Cmes Canada Inc. | 2680 Matheson Blvd., East, Suite 102, Mississauga, ON L4W 0A5 | 2019-08-27 |
| Artistic Intuition Inc. | 102a-2680 Matheson Blvd E, Mississauga, ON L4W 0A5 | 2019-07-27 |
| Hemmul Inc. | 102 - 2680, Matheson Blvd E., Mississauga, ON L4W 0A5 | 2019-05-21 |
| Taxgear Professional Corporation | 102-2680 Matheson Boulevard E., Mississauga, ON L4W 0A5 | 2019-05-06 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAN MISHRA | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga ON L4W 0A2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 0A2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7538286 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.