IVM BIOTECH CORPORATION (Corporation# 11050010) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 18, 2018.
| Corporation ID | 11050010 |
| Business Number | 728946716 |
| Corporation Name |
IVM BIOTECH CORPORATION CORPORATION BIOTECHNOLOGIE IVM |
| Registered Office Address |
5253 Decarie Blvd. Suite 105 Montreal QC H3W 3C3 |
| Incorporation Date | 2018-10-18 |
| Dissolution Date | 2020-06-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nabila Karam | 4950 Avenue Bourret, Montreal QC H3W 1L4, Canada |
| Duy Nguyen | 3785 Avenue Dupuis, Apt. 8, Montreal QC H3T 1E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-04 | current | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 |
| Address | 2018-10-18 | 2019-10-04 | 5335 Rue Ramsay, Saint-hubert, QC J3Y 2S3 |
| Name | 2018-10-18 | current | IVM BIOTECH CORPORATION |
| Name | 2018-10-18 | current | CORPORATION BIOTECHNOLOGIE IVM |
| Status | 2020-06-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-18 | 2020-06-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-30 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2018-10-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hiranbie Consulting Services Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 410, Montreal, QC H3W 3C3 | 2000-03-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9233164 Canada Inc. | 5215 Boulevard DГ©carie, Unit 15, MontrГ©al, QC H3W 3C3 | 2015-03-25 |
| La Ligue De Soccer Corporatif Du Canada 2015 Inc. | 5253, Boul. DГ©carie, Suite 310, MontrГ©al, QC H3W 3C3 | 2015-01-01 |
| Cowhides Canada Inc. | 5253 Boulevard DГ©carie, Suite # 312, MontrГ©al, QC H3W 3C3 | 2014-01-21 |
| 7131151 Canada Inc. | 5253 Decarie Boulevard, #306, Montreal, QC H3W 3C3 | 2009-02-26 |
| Canadian Kozama Marketing Inc. | 306 5253 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H3W 3C3 | 2007-09-10 |
| Corporate Soccer Foundation | 310-5253 Boul. Decarie, Montreal, QC H3W 3C3 | 2006-02-23 |
| 3653200 Canada Inc. | 5253 Decarie, Suite 204, MontrÉal, QC H3W 3C3 | 1999-11-15 |
| 3291910 Canada Inc. | 5253 Boul. Decarie, Suite 418, Montreal, QC H3W 3C3 | 1996-09-03 |
| Service De Gestion & Consultant Kamel Inc. | 5253 Decarie Blvd. Suite 410, Montreal, QC H3W 3C3 | 1980-11-13 |
| Mydar Investments Ltd. | 5253 Boul Decarie, Suite 515, Montreal, QC H3W 3C3 | 1980-04-21 |
| Find all corporations in postal code H3W 3C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nabila Karam | 4950 Avenue Bourret, Montreal QC H3W 1L4, Canada |
| Duy Nguyen | 3785 Avenue Dupuis, Apt. 8, Montreal QC H3T 1E5, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H3W 3C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abn (animal Biotechnologie & Nutrition) Corporation | 5020 Avenue Jefo, C.p. 404, St-hyacinthe, QC J2S 7B8 | 1994-05-11 |
| Herg Biotech Inc. | 7370 Lisieux, Montreal, QC H1S 2G6 | 2003-08-08 |
| Hsb Biotech Consulting Corporation | 50 Beechwood Ave, Toronto, ON M6N 4T1 | 2018-04-04 |
| C.b.r. Canadian Biotech Research Corporation | 415 St-gabriel, #602, Montreal, QC H2Y 3A1 | 2004-03-05 |
| Phenoma Biotech Corporation | 170-422 Richards Street, Vancouver, BC V6B 2Z4 | 2020-02-20 |
| Simon Biotech Canada Corporation | 70, Dalhousie Street, Suite 154, Quebec, QC G1K 4B2 | 2006-09-28 |
| Green Biotech Recycling Corporation | 9-4490 Chesswood Drive, Toronto, ON M3J 2B9 | 2010-03-01 |
| Jpc Biotech Et AssociÉs Inc. | 455, Avenue Lockhart, Mont-royal, QC H3P 1Y6 | 2018-02-06 |
| A.p.b. Biotech Ltd. | 745-a Avenue Outremont, Montreal, QC H2V 3N2 | 1989-12-07 |
| Entreprise De Marketing Biotech Inc. | 2000 32nd Avenue, Lachine, QC H8T 3H7 | 1982-03-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on IVM BIOTECH CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.