ACTION CUTS INC. (Corporation# 2086581) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 1986.
| Corporation ID | 2086581 |
| Business Number | 873242630 |
| Corporation Name | ACTION CUTS INC. |
| Registered Office Address |
2081 West 37th Avenue Vancouver BC V6M 1N7 |
| Incorporation Date | 1986-08-14 |
| Dissolution Date | 1997-07-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GUDRUN PROCTOR | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| JAMES NIOSI | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-13 | 1986-08-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-14 | current | 2081 West 37th Avenue, Vancouver, BC V6M 1N7 |
| Name | 1986-08-14 | current | ACTION CUTS INC. |
| Status | 1997-07-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-12-01 | 1997-07-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-08-14 | 1992-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-07-30 | Dissolution | |
| 1986-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Niosi Productions Inc. | 2081 West 37th Avenue, Vancouver, BC V6M 1N7 | 1986-08-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| St. Joseph's Province House Inc. | 5401 Hudson Street, Vancouver, BC V6M 0C5 | 1997-08-12 |
| Smart Choice Brands Inc. | #602- 777 Richards Street, Vancouver, BC V6M 0M6 | 2016-04-04 |
| Yeung's Canadian Overseas Supplies Inc. | 1050 West 33rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1A2 | 1986-10-09 |
| Type Two Fun Inc. | 1457 W33rd Ave, Basement, Vancouver, BC V6M 1A6 | 2019-10-21 |
| Ram Healthcare Private Limited | 1321 West 33rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1A6 | 2015-01-23 |
| Docteur Medical Inc. | 2138 West 33rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1B9 | 2020-07-14 |
| Global Fundraisers Inc. | 2278 West 3rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1C2 | 2000-05-19 |
| 10645117 Canada Corp. | 1858 Quilchena Crescent, Vancouver, BC V6M 1C7 | 2018-02-21 |
| Oribridge Trading Inc. | 1910 Quilchena Cres., Vancouver, BC V6M 1E1 | 2002-02-21 |
| The Kailay Motor Revolution Inc. | 1550 W 34th Avenue, Vancouver, BC V6M 1E9 | 2007-09-11 |
| Find all corporations in postal code V6M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GUDRUN PROCTOR | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| JAMES NIOSI | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6M1N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Prime Cuts Clothing Inc. | 2170 Boul. LapiniГ€re, Brossard, QC J4W 1M2 | 2002-11-05 |
| Le Groupe De Divertissement I.d. En Action Inc. | 222 Rue Lamoureux, Sainte-julie, QC J3E 1G3 | 2008-07-21 |
| Dcd Stars In Action | 1113 Saint-emmanuel Terrace, Ottawa, ON K1C 2J6 | 2017-05-18 |
| Action Et DÉveloppement Jeunesse | 209-435 Boulevard St-laurent, Ottawa, ON K1K 2Z8 | 2006-02-13 |
| Action Africaine D'investissement Inc. | 8-6925, Wiseman, MontrÉal, QC H3N 2N1 | 2005-02-24 |
| Action Femme Afrique | 2-358 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2018-10-17 |
| Ostrich Action Inc. | Place Du Canada, Bureau 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 1995-04-26 |
| Tissus Action Inc. | 140 Cremazie Blvd. West, Suite 903, Montreal, QC | 1979-02-19 |
| Action Pastorale Mondiale (apm) | 718 Rue Gardenville, Longueuil, QC J4H 2H8 | 2003-02-14 |
| Action New Life - | 12129 Anna Paquin, Montreal, QC H1E 6S8 | 2000-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACTION CUTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.