NIOSI PRODUCTIONS INC. (Corporation# 2086590) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 1986.
| Corporation ID | 2086590 |
| Business Number | 877527267 |
| Corporation Name | NIOSI PRODUCTIONS INC. |
| Registered Office Address |
2081 West 37th Avenue Vancouver BC V6M 1N7 |
| Incorporation Date | 1986-08-14 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES NIOSI | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| GUDRUN PROCTOR | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-13 | 1986-08-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-14 | current | 2081 West 37th Avenue, Vancouver, BC V6M 1N7 |
| Name | 1986-08-14 | current | NIOSI PRODUCTIONS INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-12-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-08-10 | 1992-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1986-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Action Cuts Inc. | 2081 West 37th Avenue, Vancouver, BC V6M 1N7 | 1986-08-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| St. Joseph's Province House Inc. | 5401 Hudson Street, Vancouver, BC V6M 0C5 | 1997-08-12 |
| Smart Choice Brands Inc. | #602- 777 Richards Street, Vancouver, BC V6M 0M6 | 2016-04-04 |
| Yeung's Canadian Overseas Supplies Inc. | 1050 West 33rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1A2 | 1986-10-09 |
| Type Two Fun Inc. | 1457 W33rd Ave, Basement, Vancouver, BC V6M 1A6 | 2019-10-21 |
| Ram Healthcare Private Limited | 1321 West 33rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1A6 | 2015-01-23 |
| Docteur Medical Inc. | 2138 West 33rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1B9 | 2020-07-14 |
| Global Fundraisers Inc. | 2278 West 3rd Avenue, Vancouver, BC V6M 1C2 | 2000-05-19 |
| 10645117 Canada Corp. | 1858 Quilchena Crescent, Vancouver, BC V6M 1C7 | 2018-02-21 |
| Oribridge Trading Inc. | 1910 Quilchena Cres., Vancouver, BC V6M 1E1 | 2002-02-21 |
| The Kailay Motor Revolution Inc. | 1550 W 34th Avenue, Vancouver, BC V6M 1E9 | 2007-09-11 |
| Find all corporations in postal code V6M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES NIOSI | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| GUDRUN PROCTOR | 6959 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2T3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6M1N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Niosi Mining Services Inc. | 3638 West 7th Ave, Vancouver, BC V6R 1W4 | 1993-06-17 |
| Old Man Productions Inc. | 2400 Chemin Lucerne Suite 558, Montreal, QC H3R 2J8 | 2014-06-05 |
| Seventh Wave Productions Inc. | 3495 Rue Ontario Est, Montreal, QC H1W 1R4 | 1998-11-18 |
| Air M.s. Media Productions Enterprises Inc. | 2251 Avenue Papineau, Montreal, QC H2K 4J9 | 1998-05-26 |
| Black Tiger Productions Inc. | 390 Grosvenor, Westmount, QC H3Z 2M2 | 1981-02-20 |
| Les Productions Laurentiennes Limitee | 363 Kitchener Avenue, Westmount, QC H3Z 2G1 | 1960-04-21 |
| Sunday Night Productions Inc. | 513-905 Ave. Plymouth, Mount-royal, QC H4P 1B2 | 2019-03-04 |
| Same Adventure Productions Inc. | 1418 Pine Ave West, Montreal, QC H3G 1A8 | 1997-03-03 |
| Cda Productions Inc. | 2540 Boul. Daniel Johnson, Bureau 755, Laval, QC H7T 2S3 | 1998-05-25 |
| Productions Temps De Guerre Inc. | 119 Arlington Avenue, Westmount, QC H3Y 2W5 | 1989-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on NIOSI PRODUCTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.