Action Femme Afrique (Corporation# 11048163) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048163 |
| Business Number | 730217882 |
| Corporation Name |
Action Femme Afrique African Woman Action |
| Registered Office Address |
2-358 Boulevard Des Grives Gatineau QC J9A 0A6 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NDEYE KHADY NGOM | 2-358 BOULEVARD DES GRIVES, GATINEAU QC J9A 0A6, Canada |
| Assumpta Kayiranga | 45 Boulevard de l'Amérique-Française, Gatineau QC J9J 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-10-17 | current | 2-358 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 |
| Name | 2018-10-17 | current | Action Femme Afrique |
| Name | 2018-10-17 | current | African Woman Action |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jay's Universe Plus Inc. | 3-346 Boul Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2020-11-19 |
| 6801161 Canada Inc. | 1-344 Boul. Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2007-07-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Just Capital Consulting Inc. | 325 Blvd Des Grives Apt. 1, Gatineau, QC J9A 0A1 | 2019-08-22 |
| 12116502 Canada Inc. | 388 Boulevard Des Grives, Apt 2, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2020-06-23 |
| Expertise, Vision & Innovation Poulin Inc. | 3-355 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2007-03-13 |
| Pharmacie Louise GrГ©goire Inc. | 100-195, Rue De L'atmosphГЁre, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2014-05-23 |
| Centre Dentaire Vadeboncoeur Et AssociÉs Inc. | 195, Rue De L'atmosphère, Bureau 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2011-04-12 |
| Centre SantÉ Pour Femmes GaÏa Inc. | 195 Rue Atmosphere, Bureau 106, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-08-28 |
| Centre De Soins Et De PrГ©lГЁvements Itss Du Plateau Inc. | 195 Rue De L'atmosphere, Suite 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-05-19 |
| Les Laboratoires D'alicaments Malo - Canada (llalicam-malo) Inc. | 1-62 Rue Du Zenith, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-10-27 |
| 8940037 Canada Inc. | 48 Rue Du Zenith, Apartment 2, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-06-30 |
| Import Export Kekoura Incorporated | 62 ZГ©nith App#1, Gatineau, QC J9A 0A5 | 2013-08-14 |
| Find all corporations in postal code J9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NDEYE KHADY NGOM | 2-358 BOULEVARD DES GRIVES, GATINEAU QC J9A 0A6, Canada |
| Assumpta Kayiranga | 45 Boulevard de l'Amérique-Française, Gatineau QC J9J 4B6, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J9A 0A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Comite Canadien D'action Sur Le Statut De La Femme | 215 Spadina Ave., # 417, Toronto, ON M5T 2C7 | 1986-04-07 |
| Action Africaine D'investissement Inc. | 8-6925, Wiseman, MontrÉal, QC H3N 2N1 | 2005-02-24 |
| Action Communautaire Femme Et Enfant (a.c.f.e) | 90 Lambert, Gatineau, QC J8X 1B1 | 2014-01-06 |
| Action Benevole Afrique -international | 842 56 Av, Lachine, QC H8T 3C2 | 2019-07-29 |
| Think Tank Act Africa | 5305 Rue Duchesneau, MontrГ©al, QC H1K 0J9 | 2020-09-07 |
| Tissus Action Inc. | 140 Cremazie Blvd. West, Suite 903, Montreal, QC | 1979-02-19 |
| Action Et DÉveloppement Jeunesse | 209-435 Boulevard St-laurent, Ottawa, ON K1K 2Z8 | 2006-02-13 |
| Dcd Stars In Action | 1113 Saint-emmanuel Terrace, Ottawa, ON K1C 2J6 | 2017-05-18 |
| Le Groupe De Divertissement I.d. En Action Inc. | 222 Rue Lamoureux, Sainte-julie, QC J3E 1G3 | 2008-07-21 |
| Ostrich Action Inc. | Place Du Canada, Bureau 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 1995-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Action Femme Afrique.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.