118367 SOCIETY CANADA CORPORATION (Corporation# 1383205) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 27, 1982.
| Corporation ID | 1383205 |
| Corporation Name | 118367 SOCIETY CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
26 Arlington Ave. Toronto ON M6G 3K8 |
| Incorporation Date | 1982-10-27 |
| Dissolution Date | 2015-04-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| H.J. SMALLER | 125 CONCORD AVE., TORONTO ON M6H 2P2, Canada |
| W.M. COLGATE | 51 CARONPORT CRES., DON MILLS ON M3A 1H2, Canada |
| M.E. MACDONNELL | 40 OAKLANDS AVE. APT. 327, TORONTO ON M4V 2Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1982-10-26 | 1982-10-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1982-10-27 | current | 26 Arlington Ave., Toronto, ON M6G 3K8 |
| Name | 1982-10-27 | current | 118367 SOCIETY CANADA CORPORATION |
| Status | 2015-04-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-13 | 2015-04-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-13 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-27 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-12 | Dissolution | Section: 222 |
| 1982-10-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Recreational Steel Inc. | 26 Arlington Ave., Toronto, ON M6G 3K8 | 1982-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| K.l. Xci Inc. | 40 Arlington Ave, Toronto, ON M6G 3K8 | 1991-11-29 |
| Kirk Kelly Investment Corp. | 40 Arlington Avenue, Toronto, ON M6G 3K8 | 1976-04-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Impact Culture Inc. | 5 Miles Place, Toronto, ON M6G 0A1 | 2019-06-03 |
| 11551108 Canada Inc. | 5 Miles Place, Toronto, ON M6G 0A1 | 2019-08-02 |
| Liberty Capital Holdings Inc. | 203-270 Rushton Rd., Toronto, ON M6G 0A5 | 2016-12-05 |
| Universal Algorithmics Inc. | 270 Rushton Road, Unit 203, Toronto, ON M6G 0A5 | 2014-03-28 |
| 10371866 Canada Inc. | 270 Rushton Road, Unit 302, Toronto, ON M6G 0A5 | 2017-08-20 |
| Crawford Season One Inc. | 460 College Street, Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 2016-09-15 |
| Rabbit Square Productions Inc. | 460 College Street, Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 2015-07-02 |
| The One Million Dollar Pixel Inc. | 464 College St., Toronto, ON M6G 1A1 | 2006-06-17 |
| Documentary Organization of Canada | 460 College St., Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 1990-06-10 |
| Fire City Films Inc. | 460 College Street, Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 2017-07-04 |
| Find all corporations in postal code M6G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| H.J. SMALLER | 125 CONCORD AVE., TORONTO ON M6H 2P2, Canada |
| W.M. COLGATE | 51 CARONPORT CRES., DON MILLS ON M3A 1H2, Canada |
| M.E. MACDONNELL | 40 OAKLANDS AVE. APT. 327, TORONTO ON M4V 2Z3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6G3K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Institute for A Just Society Corporation - | 381 Kent Street, B3, Ottawa, ON K2P 2A8 | 2001-12-10 |
| La Corporation SociГ©tГ© Pillar | 1941 Ogilvie Road, Ottawa, ON K1J 1B7 | 1994-11-21 |
| Montreal Ouest Corporation Pour Une Societe Ideale | 3666 Lorne Crescent, Montreal, QC H2X 2B3 | 1976-06-09 |
| All Star Society Corporation | 4119 Decarie, Apt. 4, Montreal, QC H3J 4A8 | 2010-06-01 |
| C.c. International Christian Vision Society | 3198 East Georgia Street, Vancouver, BC V5K 2L1 | 1997-08-18 |
| Xviie CongrГ€s Mondial De "the Transplantation Society" | 2 Complexe Desjardins, Suite 3000 P.o. Box 216, Montreal, QC H5B 1G8 | 1995-10-31 |
| Environment and Policy Society (royal Society of Canada) | 207 Rue Queen, 3e Etage, Ottawa, ON K1G 5J4 | 1990-09-06 |
| Yogi Divine Society Canada | 6875 Professional Court, Mississauga, ON L4V 1Y3 | |
| La Corporation, La Societe Nazirite | 20 Teesdale Place, Suite 1209, Scarborough, ON M1L 1L1 | 1983-10-27 |
| The Advocates' Society | 2700 - 250 Yonge Street, Toronto, ON M5B 2L7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 118367 SOCIETY CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.