RECREATIONAL STEEL INC. (Corporation# 1383213) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 27, 1982.
| Corporation ID | 1383213 |
| Business Number | 884685678 |
| Corporation Name | RECREATIONAL STEEL INC. |
| Registered Office Address |
26 Arlington Ave. Toronto ON M6G 3K8 |
| Incorporation Date | 1982-10-27 |
| Dissolution Date | 2002-12-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.M. COLGATE | 51 CARONPORT CRES., DON MILLS ON M3A 1H2, Canada |
| M.E. MACDONNELL | 40 OAKLANDS AVE. APT. 327, TORONTO ON M4V 2Z3, Canada |
| H.J. SMALLER | 125 CONCORD AVE., TORONTO ON M6H 2P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-26 | 1982-10-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-27 | current | 26 Arlington Ave., Toronto, ON M6G 3K8 |
| Name | 1982-10-27 | current | RECREATIONAL STEEL INC. |
| Status | 2002-12-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-02-02 | 2002-12-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-27 | 1985-02-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-12-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-10-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 118367 Society Canada Corporation | 26 Arlington Ave., Toronto, ON M6G 3K8 | 1982-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| K.l. Xci Inc. | 40 Arlington Ave, Toronto, ON M6G 3K8 | 1991-11-29 |
| Kirk Kelly Investment Corp. | 40 Arlington Avenue, Toronto, ON M6G 3K8 | 1976-04-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Impact Culture Inc. | 5 Miles Place, Toronto, ON M6G 0A1 | 2019-06-03 |
| 11551108 Canada Inc. | 5 Miles Place, Toronto, ON M6G 0A1 | 2019-08-02 |
| Liberty Capital Holdings Inc. | 203-270 Rushton Rd., Toronto, ON M6G 0A5 | 2016-12-05 |
| Universal Algorithmics Inc. | 270 Rushton Road, Unit 203, Toronto, ON M6G 0A5 | 2014-03-28 |
| 10371866 Canada Inc. | 270 Rushton Road, Unit 302, Toronto, ON M6G 0A5 | 2017-08-20 |
| Crawford Season One Inc. | 460 College Street, Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 2016-09-15 |
| Rabbit Square Productions Inc. | 460 College Street, Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 2015-07-02 |
| The One Million Dollar Pixel Inc. | 464 College St., Toronto, ON M6G 1A1 | 2006-06-17 |
| Documentary Organization of Canada | 460 College St., Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 1990-06-10 |
| Fire City Films Inc. | 460 College Street, Suite 201, Toronto, ON M6G 1A1 | 2017-07-04 |
| Find all corporations in postal code M6G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W.M. COLGATE | 51 CARONPORT CRES., DON MILLS ON M3A 1H2, Canada |
| M.E. MACDONNELL | 40 OAKLANDS AVE. APT. 327, TORONTO ON M4V 2Z3, Canada |
| H.J. SMALLER | 125 CONCORD AVE., TORONTO ON M6H 2P2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6G3K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Steel Components Produits Metalliques Inc. | 8050 Marco Polo Avenue, Montreal, QC H1E 5Y7 | 2003-08-05 |
| Silk and Steel Projects | 1000 De La GauchetiГ€re West, Suite 2900, Montreal, QC H3B 4W5 | 2003-06-27 |
| Steel Basics Metal and Wire Products Inc. | 8050 Marco Polo, Montreal, QC H1E 5Y7 | 1989-10-06 |
| Tri-steel Industries Inc. | 6305 Rome Blvd., # 501, Brossard, QC J4Y 0H2 | 1963-01-29 |
| Eye Steel (lth) Productions Inc. | 7095 Rue Marconi, Suite 201, MontrГ©al, QC H2S 3K4 | 2008-09-09 |
| Fujian Normal University Alumni Association of Canada | Unit 304, 18 Crown Steel Drive, 18 Crown Steel Drive, Suite 304, Markham, ON L3R 9X8 | 2018-06-07 |
| 220 Steel Street Life Lease Inc. | 220 Steel Street, Barrie, ON L4M 2G9 | 2002-05-17 |
| Red Rocket Recreational Aviation Inc. | 14415 101 Ave, Edmonton, AB T5N 0K7 | 2007-07-19 |
| Rhn - Recreational Hockey Network Ltd. | 400 Third Ave. S.w., #1000, Calgary, AB T2P 4H2 | |
| Raytec Recreational Inc. | 169 Jane Street, Toronto, ON M6S 3Y8 | 2011-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on RECREATIONAL STEEL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.