The Advocates' Society (Corporation# 8225036) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8225036 |
| Corporation Name |
The Advocates' Society The Advocates' Society |
| Registered Office Address |
2700 - 250 Yonge Street Toronto ON M5B 2L7 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 24 - 45 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Martha A. Cook | 10 Downie Street, Unit 302, Stratford ON N5A 7K4, Canada |
| Faisal Mirza | 55 Village Centre Pl, Suite 301, Mississauga ON L4Z 1V9, Canada |
| Lisa Belcourt | 361 King St, Midland ON L4R 3M7, Canada |
| PETER KRYWORUK | 88 Dufferin Avenue, P.O. Box 2335 STN B, London ON N6A 1K4, Canada |
| Doug Mitchell | 3500 De Maisonneuve Blvd. W., Suite 1400, Montreal QC H3Z 3C1, Canada |
| Michael G. Robb | 275 Dundas Street, Unit 1, London ON N6B 3L1, Canada |
| Peter J. Osborne | 2600 - 130 Adelaide Street West, Toronto ON M5H 3P5, Canada |
| Andrea L. Burke | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| Adrienne K.G. Woodyard | 6000 - 1 First Canadian Place, Toronto ON M5X 1E2, Canada |
| Caroline Abela | 4100 - 66 Wellington St. W, TD Bank Tower, Toronto ON M5K 1B7, Canada |
| Robin Clinker | 76 Algoma Street North, Thunder Bay ON P7A 4Z4, Canada |
| Kirsten Crain | 100 Queen St, #1300, Ottawa ON L4R 3M7, Canada |
| Jeff Saikaley | 220 Laurier Ave W, #350, Ottawa ON K1P 1J9, Canada |
| Jane Waechter | 14-200 Bay Street, North Tower Royal Bank Plaza, Toronto ON M5J 2J5, Canada |
| Shella Gibb | 2200-393 University Avenue, Toronto ON M5G 1E6, Canada |
| Andrew Faith | 1401-80 Richmond Street, West Toronto ON M5H 2A4, Canada |
| Darryl A. Cruz | 66 Wellington Street West, Suite 5300, Toronto ON M5J 2W4, Canada |
| Kathleen N. Lickers | 1569 Chiefswood Road, Ohsweken ON N0A 1M0, Canada |
| Lillian Ying Pan | 15th Floor, 850-2 Street Southwest, Calgary AB T2P 0R8, Canada |
| Joan Barrett | 10th Floor-720 Bay Street, Toronto ON M7A 2S9, Canada |
| David V. Tupper | 855 2 Street Southwest, Suite 3500, Calgary AB T2P 4J8, Canada |
| Stephen G. Ross | 500-100 Wellington Street West, PO BOX 255, Toronto ON M5V 1J5, Canada |
| David D Conklin | 333 Bay St, #3400, Toronto ON M5H 2S7, Canada |
| Ann L. Stoner | 406-390 Brant Street, Burlington ON L7R 4J4, Canada |
| Bernard Amyot | 2700-600 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Montréal QC H3H 3J2, Canada |
| Sheree Conlon | 600-1741 Lower Water Street, Halifax NS B3J 0J2, Canada |
| Hilary Book | 67 Yonge Street, 2nd Floor, Toronto ON M5E 1J8, Canada |
| Craig Lockwood | 100 King Street West, 1 First Canadian Place, Suite 6200, Toronto ON M5X 1B8, Canada |
| Scott R. Fairley | 10 Checkley Street, Barrie ON L4N 1W1, Canada |
| James Doris | 488 Wellington Street West, Suite 300-302, Toronto ON M5V 1E3, Canada |
| DOMINIQUE T. HUSSEY | 3400 -1 First Canadian Place, Toronto ON M5X 1A4, Canada |
| Maureen L. Whelton | 15 Toronto Street, Suite 202, Toronto ON M5C 2E3, Canada |
| Anthony Moustacalis | 1000-121 Richmond Street West, Toronto ON M5H 2K1, Canada |
| Frank Cesario | 77 King Street West, 39th Floor, Toronto ON M5K 1K8, Canada |
| DEBORAH PALTER | 3200-100 Wellington Street West, TD Centre, Box 329, Toronto ON M5K 1K7, Canada |
| Christine Mohr | 120 Adelaide Street West, Suite 400, Toronto ON M5H 1T1, Canada |
| Katherine Kay | 5300 Commerce Court West, 199 Bay St, Toronto ON M5L 1B9, Canada |
| Scott Hutchison | 235 King Street east, Toronto ON M5A 1J9, Canada |
| Sean Boyle | 595 Burrard Street, Suite 2600, Vancouver BC V7X 1L3, Canada |
| Sylvie Rodrigue | 1 Place Ville Marie, #2880, Montreal QC H3B 4R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2014-04-11 | current | 2700 - 250 Yonge Street, Toronto, ON M5B 2L7 |
| Address | 2012-08-20 | 2014-04-11 | 1700 - 480 University Avenue, Toronto, ON M5G 1V2 |
| Name | 2012-08-20 | current | The Advocates' Society |
| Name | 2012-08-20 | current | The Advocates' Society |
| Status | 2012-08-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-20 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jineda Global Limited | 250 Yonge Street, Suite 2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2020-09-16 |
| Kahlua Digital Inc. | 2201-250 Younge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | 2020-08-05 |
| Arce Canada Immigration Services Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2201 (22 Floor), Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-11-12 |
| Techsense Labs Inc. | Suite 2201, 250 Yonge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-11-01 |
| Kubera Technologies Inc. | Agile Offices, 250 Yonge Street, Suite 2201, Torotno, ON M5B 2L7 | 2019-10-10 |
| Simavfx Inc. | 250 Yonge Street Unit 2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-10-01 |
| Kosmo Spacefaring Technologies Corp. | 250 Yonge St #2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-06-03 |
| 11406698 Canada Inc. | Suite 2201, 250 Yonge, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-05-12 |
| Commission On The Wellbeing of Mankind | 2500 Younge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | 2019-02-28 |
| 11089692 Canada Inc. | 250 Yonge #2201, Toronto, ON M5B 2L7 | 2018-11-09 |
| Find all corporations in postal code M5B 2L7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Martha A. Cook | 10 Downie Street, Unit 302, Stratford ON N5A 7K4, Canada |
| Faisal Mirza | 55 Village Centre Pl, Suite 301, Mississauga ON L4Z 1V9, Canada |
| Lisa Belcourt | 361 King St, Midland ON L4R 3M7, Canada |
| PETER KRYWORUK | 88 Dufferin Avenue, P.O. Box 2335 STN B, London ON N6A 1K4, Canada |
| Doug Mitchell | 3500 De Maisonneuve Blvd. W., Suite 1400, Montreal QC H3Z 3C1, Canada |
| Michael G. Robb | 275 Dundas Street, Unit 1, London ON N6B 3L1, Canada |
| Peter J. Osborne | 2600 - 130 Adelaide Street West, Toronto ON M5H 3P5, Canada |
| Andrea L. Burke | 155 Wellington Street West, Toronto ON M5V 3J7, Canada |
| Adrienne K.G. Woodyard | 6000 - 1 First Canadian Place, Toronto ON M5X 1E2, Canada |
| Caroline Abela | 4100 - 66 Wellington St. W, TD Bank Tower, Toronto ON M5K 1B7, Canada |
| Robin Clinker | 76 Algoma Street North, Thunder Bay ON P7A 4Z4, Canada |
| Kirsten Crain | 100 Queen St, #1300, Ottawa ON L4R 3M7, Canada |
| Jeff Saikaley | 220 Laurier Ave W, #350, Ottawa ON K1P 1J9, Canada |
| Jane Waechter | 14-200 Bay Street, North Tower Royal Bank Plaza, Toronto ON M5J 2J5, Canada |
| Shella Gibb | 2200-393 University Avenue, Toronto ON M5G 1E6, Canada |
| Andrew Faith | 1401-80 Richmond Street, West Toronto ON M5H 2A4, Canada |
| Darryl A. Cruz | 66 Wellington Street West, Suite 5300, Toronto ON M5J 2W4, Canada |
| Kathleen N. Lickers | 1569 Chiefswood Road, Ohsweken ON N0A 1M0, Canada |
| Lillian Ying Pan | 15th Floor, 850-2 Street Southwest, Calgary AB T2P 0R8, Canada |
| Joan Barrett | 10th Floor-720 Bay Street, Toronto ON M7A 2S9, Canada |
| David V. Tupper | 855 2 Street Southwest, Suite 3500, Calgary AB T2P 4J8, Canada |
| Stephen G. Ross | 500-100 Wellington Street West, PO BOX 255, Toronto ON M5V 1J5, Canada |
| David D Conklin | 333 Bay St, #3400, Toronto ON M5H 2S7, Canada |
| Ann L. Stoner | 406-390 Brant Street, Burlington ON L7R 4J4, Canada |
| Bernard Amyot | 2700-600 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Montréal QC H3H 3J2, Canada |
| Sheree Conlon | 600-1741 Lower Water Street, Halifax NS B3J 0J2, Canada |
| Hilary Book | 67 Yonge Street, 2nd Floor, Toronto ON M5E 1J8, Canada |
| Craig Lockwood | 100 King Street West, 1 First Canadian Place, Suite 6200, Toronto ON M5X 1B8, Canada |
| Scott R. Fairley | 10 Checkley Street, Barrie ON L4N 1W1, Canada |
| James Doris | 488 Wellington Street West, Suite 300-302, Toronto ON M5V 1E3, Canada |
| DOMINIQUE T. HUSSEY | 3400 -1 First Canadian Place, Toronto ON M5X 1A4, Canada |
| Maureen L. Whelton | 15 Toronto Street, Suite 202, Toronto ON M5C 2E3, Canada |
| Anthony Moustacalis | 1000-121 Richmond Street West, Toronto ON M5H 2K1, Canada |
| Frank Cesario | 77 King Street West, 39th Floor, Toronto ON M5K 1K8, Canada |
| DEBORAH PALTER | 3200-100 Wellington Street West, TD Centre, Box 329, Toronto ON M5K 1K7, Canada |
| Christine Mohr | 120 Adelaide Street West, Suite 400, Toronto ON M5H 1T1, Canada |
| Katherine Kay | 5300 Commerce Court West, 199 Bay St, Toronto ON M5L 1B9, Canada |
| Scott Hutchison | 235 King Street east, Toronto ON M5A 1J9, Canada |
| Sean Boyle | 595 Burrard Street, Suite 2600, Vancouver BC V7X 1L3, Canada |
| Sylvie Rodrigue | 1 Place Ville Marie, #2880, Montreal QC H3B 4R4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5B 2L7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Ukrainian Canadian Advocates' Society | 191 Lippincott Street, Toronto, ON M5S 2P3 | 1986-05-20 |
| Legal Advocates & Agents Society of Canada | 9246 34 Avenue, Edmonton, AB T6E 5P2 | 1994-06-20 |
| The Sussex Society of Anti-bullying Advocates | Suite 274, 12-111 Fourth Avenue, St. Catharines, ON L2S 3P5 | 2019-10-03 |
| Canadian Health Advocates Inc. | 7-1691 Hwy 3a, Nelson, BC V1L 6J8 | 2018-10-24 |
| Government Advocates Inc. | 250 Nautical Blvd, Oakville, ON L6L 0B9 | 2016-02-13 |
| Soil Advocates Inc. | 128 River Street, Sunderland, ON L0C 1H0 | 2015-03-12 |
| Energy Advocates Inc. | 5190 Brunet Rd, Lunenburg, ON K0C 1R0 | 2004-08-10 |
| Canadian Disability Advocates Inc. | 58 Mcleish Dr, Sebright, ON L0K 1W0 | 2011-12-19 |
| C2c Advocates Inc. | 1107 Lakeshore Drive, Thunder Bay, ON P7B 5E4 | 2000-12-19 |
| The Credit Advocates Inc. | 922 Simcoe St. North, Suite 2, Oshawa, ON L1G 4W2 | 2014-01-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Advocates' Society.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.