Plato AI Corporation (Corporation# 10510343) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 2017.
| Corporation ID | 10510343 |
| Business Number | 782830111 |
| Corporation Name | Plato AI Corporation |
| Registered Office Address |
3992 River Mill Way Mississauga ON L4W 4A5 |
| Incorporation Date | 2017-11-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marko-Luka Galic | 3992 River Mill Way, Mississauga ON L4W 4A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-24 | current | 3992 River Mill Way, Mississauga, ON L4W 4A5 |
| Name | 2017-11-24 | current | Plato AI Corporation |
| Status | 2017-11-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 3992 River Mill Way |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4A5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marko-Luka Galic | 3992 River Mill Way, Mississauga ON L4W 4A5, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 4A5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Plato Learning (canada) Inc. | 1 University Avenue, Suite 400, Toronto, ON M5J 2P1 | 1989-07-31 |
| Plato Interactive Inc. | 81 Glenridge Ave., St. Catharines, ON L2R 4X2 | 2001-01-08 |
| Plato Ferments Inc. | 8557 Drifter Way, Whistler, BC V8E 0G2 | 2019-08-13 |
| Plato Construction Consultants Corp. | 8305-9251 Yonge St, Richmond Hill, ON L4C 9T3 | 2019-08-12 |
| College Platon Inc. | 4521 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4E4 | 1992-01-01 |
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
| The Eclectic Collective Corporation - | 4453 Beaconsfield, MontrÉal, QC H4A 2H5 | 2001-11-21 |
| Corporation Brodamil Corporation | 3891 Notre-dame, St-edouard De Maskinonge, QC J0K 2H0 | 1985-01-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Plato AI Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.