ROSDENT MANAGEMENT LTD. (Corporation# 997412) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 1976.
| Corporation ID | 997412 |
| Business Number | 103198073 |
| Corporation Name |
ROSDENT MANAGEMENT LTD. LES GESTIONS ROSDENT LTEE |
| Registered Office Address |
7005 Kildare Road Suite 3 Cote St. Luc Montreal QC H4W 1C1 |
| Incorporation Date | 1976-08-03 |
| Dissolution Date | 2009-04-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROSALY FAIGAN | 150 RADCLIFFE ROAD, MONTREAL WEST QC H4X 1C1, Canada |
| SEYMOUR ROSENTHAL | 5777 MELLING ST., MONTREAL QC H4W 2C6, Canada |
| DR. HARVEY FAIGAN | 150 RADCLIFFE ROAD, MONTREAL WEST QC H4X 1C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-08-02 | 1976-08-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1976-08-03 | current | 7005 Kildare Road, Suite 3, Cote St. Luc Montreal, QC H4W 1C1 |
| Name | 1981-03-02 | current | ROSDENT MANAGEMENT LTD. |
| Name | 1981-03-02 | current | LES GESTIONS ROSDENT LTEE |
| Name | 1976-08-03 | 1981-03-02 | ROSDENT MANAGEMENT LTD. |
| Status | 2009-04-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1976-08-03 | 2009-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-01 | Dissolution | Section: 210 |
| 1976-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-11-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2006-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7005 KILDARE ROAD |
| City | COTE ST. LUC MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 1C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Systemes De Dessein Et Developpement Anacron Inc. | 7005 Kildare Road, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1976-08-05 |
| Les Agences Efraim-hecht Inc. | 7005 Kildare Road, Suite 01-b, Cote St Luc, QC H4W 1C1 | 1983-06-09 |
| Mar-gi Management Limited | 7005 Kildare Road, Suite 11, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1978-05-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Terry Larry Holdings Inc. | 6861 Kildare St., Montreal, QC H4W 1C1 | 1997-03-19 |
| 3350541 Canada Inc. | 6861 Kildare, Cote St Luc, QC H4W 1C1 | 1997-02-28 |
| 2841487 Canada Inc. | 6502 Merton Road, Cote St-luc, QC H4W 1C1 | 1992-07-31 |
| 2792541 Canada Inc. | 7005 Kildare Rd, Suite 01-b, Montreal, QC H4W 1C1 | 1992-02-03 |
| 118887 Canada Inc. | 6897 Kildare Rd., Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1982-11-25 |
| 106372 Canada Inc. | 6897 Kildare, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1981-04-23 |
| Service Domestique Suzanne Ltee | 7005 Kildare, Suite 01b, Montreal, QC H4W 1C1 | 1978-10-06 |
| Associes De Dessin Shayco Inc. | 6901 Kildare Road, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1978-02-28 |
| 143556 Canada Inc. | 7005 Kildare, Cote St Luc, QC H4W 1C1 | 1985-05-27 |
| Re/max Classic Inc. | 7005 Kildare, Cote St-luc, QC H4W 1C1 | 1985-10-24 |
| Find all corporations in postal code H4W1C1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROSALY FAIGAN | 150 RADCLIFFE ROAD, MONTREAL WEST QC H4X 1C1, Canada |
| SEYMOUR ROSENTHAL | 5777 MELLING ST., MONTREAL QC H4W 2C6, Canada |
| DR. HARVEY FAIGAN | 150 RADCLIFFE ROAD, MONTREAL WEST QC H4X 1C1, Canada |
| City | COTE ST. LUC MONTREAL |
| Post Code | H4W1C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions H.t.c. Ltee | 5575 Casgrain, Montreal, QC H2T 1Y1 | 1980-08-28 |
| Les Gestions S.g.i. Ltee | 115 Neville Park Blvd., Toronto, ON M4E 3P7 | 1979-06-01 |
| Gestions A. & S. Ltee | 7080 Hutchison Street, Room 412, Montreal, QC | 1978-06-29 |
| A.s.i. Management & Enterprises Ltd. | 8160 Christophe Colomb, Montreal, QC H2P 1X2 | 1979-12-04 |
| Gestions De Location Premier Fonds Ltee | 4150 St. Catherine W., Suite 650, Montreal, QC H3Z 2Y5 | 1983-10-14 |
| Gestions Altamira Ltee | 475 Michel Jasmin, Dorval, QC H9P 1C2 | 1969-10-07 |
| Les Gestions Lisskor Ltee | 163 Butternut Crescent, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2A9 | 1980-01-29 |
| Nanterre Management Ltd. | 5125 Du Trianon, Suite 300, Montreal, QC H1M 2S5 | 1978-05-04 |
| Les Gestions Saverne Ltee | 2100 Drummond, Suite 520, Montreal, QC | 1977-07-14 |
| Les Gestions Irlest Ltee | 10 St. James, Suite 201, Montreal, QC H2Y 1L3 | 1979-08-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on ROSDENT MANAGEMENT LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.