LES AGENCES EFRAIM-HECHT INC. (Corporation# 1513818) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1983.
| Corporation ID | 1513818 |
| Business Number | 883176745 |
| Corporation Name |
LES AGENCES EFRAIM-HECHT INC. EFRAIM-HECHT AGENCIES INC. |
| Registered Office Address |
7005 Kildare Road Suite 01-b Cote St Luc QC H4W 1C1 |
| Incorporation Date | 1983-06-09 |
| Dissolution Date | 1986-07-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| N. HECHT | 5617 EDGEMORE, COTE ST LUC QC H4W 1V4, Canada |
| M. EFRAIM | 3221 FOREST HILL AVE. APT. 17, MONTREAL QC H3V 1C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-08 | 1983-06-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-06-09 | current | 7005 Kildare Road, Suite 01-b, Cote St Luc, QC H4W 1C1 |
| Name | 1983-06-09 | current | LES AGENCES EFRAIM-HECHT INC. |
| Name | 1983-06-09 | current | EFRAIM-HECHT AGENCIES INC. |
| Status | 1986-07-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-09 | 1986-07-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-07-03 | Dissolution | |
| 1983-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 7005 KILDARE ROAD |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 1C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rosdent Management Ltd. | 7005 Kildare Road, Suite 3, Cote St. Luc Montreal, QC H4W 1C1 | 1976-08-03 |
| Systemes De Dessein Et Developpement Anacron Inc. | 7005 Kildare Road, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1976-08-05 |
| Mar-gi Management Limited | 7005 Kildare Road, Suite 11, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1978-05-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Terry Larry Holdings Inc. | 6861 Kildare St., Montreal, QC H4W 1C1 | 1997-03-19 |
| 3350541 Canada Inc. | 6861 Kildare, Cote St Luc, QC H4W 1C1 | 1997-02-28 |
| 2841487 Canada Inc. | 6502 Merton Road, Cote St-luc, QC H4W 1C1 | 1992-07-31 |
| 2792541 Canada Inc. | 7005 Kildare Rd, Suite 01-b, Montreal, QC H4W 1C1 | 1992-02-03 |
| 118887 Canada Inc. | 6897 Kildare Rd., Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1982-11-25 |
| 106372 Canada Inc. | 6897 Kildare, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1981-04-23 |
| Service Domestique Suzanne Ltee | 7005 Kildare, Suite 01b, Montreal, QC H4W 1C1 | 1978-10-06 |
| Associes De Dessin Shayco Inc. | 6901 Kildare Road, Cote St. Luc, QC H4W 1C1 | 1978-02-28 |
| 143556 Canada Inc. | 7005 Kildare, Cote St Luc, QC H4W 1C1 | 1985-05-27 |
| Re/max Classic Inc. | 7005 Kildare, Cote St-luc, QC H4W 1C1 | 1985-10-24 |
| Find all corporations in postal code H4W1C1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| N. HECHT | 5617 EDGEMORE, COTE ST LUC QC H4W 1V4, Canada |
| M. EFRAIM | 3221 FOREST HILL AVE. APT. 17, MONTREAL QC H3V 1C3, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4W1C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hecht International Trading Inc. | 336 Rue Du Lac Croche, Sainte-marguerite-du-lac-masson, QC J0T 1L0 | 1995-04-12 |
| Les Investissements Joseph Hecht Ltee | 1 Wood Avenue, App. 1502, Westmount, QC H3Z 3C5 | 1988-02-12 |
| La Fondation Thomas O. Hecht | 5485, Pare Street, Suite 200, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 1986-11-10 |
| Gestion Joseph Hecht Inc. | 1 Wood Avenue, Apt 1502, Westmount, QC H3Z 3C5 | 1983-11-21 |
| La Corporation De Placements Hecht | 1 Wood Avenue, Apt 1502, Westmount, QC H3Z 3C5 | 1983-02-18 |
| 11114280 Canada Ltd. | 11-219 Connie Cres, Efraim Yozef, Concord, ON L4K 1L4 | 2018-11-26 |
| Les Agences Nor-rep Inc. | 902-88 Broadway Ave., Toronto, ON M4P 0A5 | 1978-01-12 |
| H.a.d. Agencies Inc. | 321 Rue Concordia, Chateauguay, QC | 1980-01-11 |
| A.v.r. Agencies Inc. | 156-55 6eme Ave, St-georges, Beauce, QC | 1979-01-25 |
| Do-it Do-it Agencies Inc. | 95 Gince Street, St-laurent, QC H4N 1J7 | 2004-08-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES AGENCES EFRAIM-HECHT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.