Refinery AI Inc. (Corporation# 9973982) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 5, 2016.
| Corporation ID | 9973982 |
| Business Number | 743174526 |
| Corporation Name | Refinery AI Inc. |
| Registered Office Address |
73-71 Bathurst St., 4th Floor Toronto ON M5V 2P6 |
| Incorporation Date | 2016-11-05 |
| Dissolution Date | 2019-09-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kevin McGovern | 73-71 Bathurst St., 4th floor, Toronto ON M5V 2P6, Canada |
| Tehsin Bhayani | 73-71 Bathurst St., 4th floor, Toronto ON M5V 2P6, Canada |
| Qasim Virjee | 319 Arlington Ave, Toronto ON M6C 2Z8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-05 | current | 73-71 Bathurst St., 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 |
| Name | 2016-11-05 | current | Refinery AI Inc. |
| Status | 2019-09-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-04-17 | 2019-09-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-11-05 | 2019-04-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-09-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-11-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12526883 Canada Inc. | 73 Bathurst Street, Suite 309, Toronto, ON M5V 2P6 | 2020-11-26 |
| 10343455 Canada Inc. | 73 Bathurst Street, 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2017-07-28 |
| Serind Ventures Inc. | 73-71 Bathurst St., 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2016-12-08 |
| 9414738 Canada Inc. | 73 Bathurst St, 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2015-08-21 |
| Sugar Technologies Inc. | 71-73 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 2P6 | 2015-06-04 |
| Undone Inc. | 73 Bathurst St, #307, Toronto, ON M5V 2P6 | 2015-03-04 |
| Eco Modelling Ltd. | 73 Bathurst St., Toronto, ON M5V 2P6 | 2014-08-25 |
| Iconic Brewing Company Inc. | 309 - 73 Bathurst St., Toronto, ON M5V 2P6 | 2013-04-23 |
| Spera Social Inc. | 71 Bathurst Street, 4th Floor, Unit 406, Toronto, ON M5V 2P6 | 2012-08-02 |
| Give Plus Inc. | 406-71 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 2P6 | 2011-12-03 |
| Find all corporations in postal code M5V 2P6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kevin McGovern | 73-71 Bathurst St., 4th floor, Toronto ON M5V 2P6, Canada |
| Tehsin Bhayani | 73-71 Bathurst St., 4th floor, Toronto ON M5V 2P6, Canada |
| Qasim Virjee | 319 Arlington Ave, Toronto ON M6C 2Z8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 2P6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Refinery Lab Inc. | 56 Arbour Crest Ct Nw, Calgary, AB T3G 4T5 | 2020-10-22 |
| Refinery (2017) Ltd. | 45 Courcelette Road, Toronto, ON M1N 2S9 | 2017-04-11 |
| Patent Refinery Incorporated | 43 Slade Cr., Kanata, ON K2K 2K9 | 2014-12-01 |
| The Music Refinery Incorporated | 619, 610 Granville Street, Vancouver, BC V6C 3T3 | 2009-02-24 |
| Advanced Refinery Technology (art) Canada Inc. | Rr 2, Lakefield, ON K0L 2H0 | 1991-11-22 |
| Whalefeather Refinery Inc. | 344 Bloor Street West, Suite 401, Toronto, ON M5S 3A7 | 2016-01-18 |
| Internet Refinery Canada Inc. | 560 1ere Rue, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2X 3B4 | 2000-12-15 |
| The Coffee Refinery Ltd. | Suite 1806, 10303 105th St. Nw, Edmonton, AB T5J 5G3 | 2014-01-11 |
| Gnc Refinery Holdings Canada Inc. | 439 University Avenue, Suite 1500, Toronto, ON M5G 1Y8 | 1994-11-29 |
| The Information Refinery (canada) Inc. | 8 - 7211 Garden City Road, Richmond, BC V6Y 3V2 | 1995-07-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Refinery AI Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.