9414738 Canada Inc. (Corporation# 9414738) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414738 |
| Business Number | 809274129 |
| Corporation Name | 9414738 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
73 Bathurst St 4th Floor Toronto ON M5V 2P6 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Christopher Adam Booth | 231 Fort York Blvd, 630, Toronto ON M5V 1B2, Canada |
| Matthew Dalton Purdy | 20 Frankish Ave, Toronto ON M6K 1R5, Canada |
| Daniel Robert Slater | 231 Fort York Blvd, 630, Toronto ON M5V 1B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 73 Bathurst St, 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 |
| Name | 2015-08-21 | current | 9414738 Canada Inc. |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Optimization Inc. | 73 Bathurst St, 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2018-01-26 |
| Scanna Corp. | 73 Bathurst St, 400, Toronto, ON M5V 2P6 | 2019-06-10 |
| Innventors Education & Technology Inc. | 73 Bathurst St, 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2019-08-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12526883 Canada Inc. | 73 Bathurst Street, Suite 309, Toronto, ON M5V 2P6 | 2020-11-26 |
| 10343455 Canada Inc. | 73 Bathurst Street, 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2017-07-28 |
| Serind Ventures Inc. | 73-71 Bathurst St., 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2016-12-08 |
| Refinery Ai Inc. | 73-71 Bathurst St., 4th Floor, Toronto, ON M5V 2P6 | 2016-11-05 |
| Sugar Technologies Inc. | 71-73 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 2P6 | 2015-06-04 |
| Undone Inc. | 73 Bathurst St, #307, Toronto, ON M5V 2P6 | 2015-03-04 |
| Eco Modelling Ltd. | 73 Bathurst St., Toronto, ON M5V 2P6 | 2014-08-25 |
| Iconic Brewing Company Inc. | 309 - 73 Bathurst St., Toronto, ON M5V 2P6 | 2013-04-23 |
| Spera Social Inc. | 71 Bathurst Street, 4th Floor, Unit 406, Toronto, ON M5V 2P6 | 2012-08-02 |
| Give Plus Inc. | 406-71 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 2P6 | 2011-12-03 |
| Find all corporations in postal code M5V 2P6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Christopher Adam Booth | 231 Fort York Blvd, 630, Toronto ON M5V 1B2, Canada |
| Matthew Dalton Purdy | 20 Frankish Ave, Toronto ON M6K 1R5, Canada |
| Daniel Robert Slater | 231 Fort York Blvd, 630, Toronto ON M5V 1B2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 2P6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9414738 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.