COBYCO HOLDINGS INC. (Corporation# 9441832) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 16, 2015.
| Corporation ID | 9441832 |
| Business Number | 805587920 |
| Corporation Name |
COBYCO HOLDINGS INC. GESTION COBYCO INC. |
| Registered Office Address |
5520 Alpine Avenue Cote-saint-luc QC H4V 2X1 |
| Incorporation Date | 2015-09-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACOB MELNICK | 5520 ALPINE AVENUE, COTE-SAINT-LUC QC H4V 2X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-16 | current | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 |
| Name | 2015-09-16 | current | COBYCO HOLDINGS INC. |
| Name | 2015-09-16 | current | GESTION COBYCO INC. |
| Status | 2015-09-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5520 ALPINE AVENUE |
| City | COTE-SAINT-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 2X1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3912752 Canada Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2001-06-21 |
| Acideo Distributions Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2010-06-01 |
| 9462813 Canada Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2015-10-02 |
| 9532994 Canada Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2015-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12160595 Canada Inc. | 5510 Alpine Ave., Csl, QC H4V 2X1 | 2020-06-27 |
| Services Dentaires Irwin Fried Inc. | 5502 Alpine Avenue, CГ”te Saint-luc, QC H4V 2X1 | 2011-02-03 |
| Msd Gem Inc. | 5504 Ave Alpine, MontrГ©al, QC H4V 2X1 | 2006-02-03 |
| 3762629 Canada Inc. | 5504 Alpine Avenue, Montreal, QC H4V 2X1 | 2000-07-19 |
| 3254798 Canada Inc. | 5504 Alpine Av., Montreal, QC H4V 2X1 | 1996-04-26 |
| 110569 Canada Inc. | 5504 Alpine Ave., Montreal, QC H4V 2X1 | 1980-12-04 |
| Name | Address |
|---|---|
| JACOB MELNICK | 5520 ALPINE AVENUE, COTE-SAINT-LUC QC H4V 2X1, Canada |
| City | COTE-SAINT-LUC |
| Post Code | H4V 2X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Jsf Inc. | 201, Chemin Du Lac, Varennes, QC J3X 1P7 | |
| Global Management Holdings Inc. | 9275, Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1E 1P4 | 2007-01-01 |
| Hfm-eq Holdings Inc. | 307 Rue Tarrant, Magog, QC J1X 3P3 | 2020-12-10 |
| Gestion Ric'art LtГ©e | 175-2333, Rue Galvani, QuГ©bec, QC G1N 4G3 | 2014-02-13 |
| M.h.k. Holdings Inc. | 47 Terry Fox St., Verdun, QC H3E 1L4 | 2002-02-27 |
| F.f.e.n. Holdings Inc. | 366 Rue De Castelnau Est, MontrÉal, QC H2R 1P9 | |
| Gestion Consult Holdings M.l. Inc. | 588, Landry, Rockland, ON K4K 1K7 | 2004-12-07 |
| Gestion Avensa Holdings Inc. | 109- 450 Church St., Beaconsfield, QC H9W 3S4 | 1989-01-12 |
| Gestion Par-5 Inc. | 4926 Juliette St., Box 130, Martintown, ON K0C 1S0 | 1981-07-31 |
| Gestion Kis'm Inc. | 21 Rue Paul-gauguin, Candiac, QC J5R 3X8 | 2018-08-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on COBYCO HOLDINGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.