ACIDEO DISTRIBUTIONS INC. (Corporation# 7566310) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7566310 |
| Business Number | 809093065 |
| Corporation Name |
ACIDEO DISTRIBUTIONS INC. DISTRIBUTIONS ACIDEO INC. |
| Registered Office Address |
5520 Alpine Avenue Cote-saint-luc QC H4V 2X1 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACOB MELNICK | 5520 ALPINE AVENUE, COTE-SAINT-LUC QC H4V 2X1, Canada |
| ANDRÉ GIRARD | 127 DE COURCELLE, MONTREAL QC H4C 3B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-21 | current | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 |
| Address | 2010-06-01 | 2011-11-21 | 4360 Grand Boulevard, Suite #1, Montreal, QC H4B 2X8 |
| Name | 2010-06-01 | current | ACIDEO DISTRIBUTIONS INC. |
| Name | 2010-06-01 | current | DISTRIBUTIONS ACIDEO INC. |
| Status | 2016-12-05 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-10-27 | 2016-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-01 | 2016-10-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-07-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5520 ALPINE AVENUE |
| City | COTE-SAINT-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 2X1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3912752 Canada Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2001-06-21 |
| Cobyco Holdings Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2015-09-16 |
| 9462813 Canada Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2015-10-02 |
| 9532994 Canada Inc. | 5520 Alpine Avenue, Cote-saint-luc, QC H4V 2X1 | 2015-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12160595 Canada Inc. | 5510 Alpine Ave., Csl, QC H4V 2X1 | 2020-06-27 |
| Services Dentaires Irwin Fried Inc. | 5502 Alpine Avenue, CГ”te Saint-luc, QC H4V 2X1 | 2011-02-03 |
| Msd Gem Inc. | 5504 Ave Alpine, MontrГ©al, QC H4V 2X1 | 2006-02-03 |
| 3762629 Canada Inc. | 5504 Alpine Avenue, Montreal, QC H4V 2X1 | 2000-07-19 |
| 3254798 Canada Inc. | 5504 Alpine Av., Montreal, QC H4V 2X1 | 1996-04-26 |
| 110569 Canada Inc. | 5504 Alpine Ave., Montreal, QC H4V 2X1 | 1980-12-04 |
| Name | Address |
|---|---|
| JACOB MELNICK | 5520 ALPINE AVENUE, COTE-SAINT-LUC QC H4V 2X1, Canada |
| ANDRÉ GIRARD | 127 DE COURCELLE, MONTREAL QC H4C 3B4, Canada |
| City | COTE-SAINT-LUC |
| Post Code | H4V 2X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kinema Distributions Ltd. | 1175 Rue Bernard Ouest, Bur. 300, Outremont, QC H2V 1V5 | 1971-02-05 |
| Floatarium Distributions Inc. | 5316 Boul. St-laurent, Montreal, QC H2T 1S1 | 1983-10-26 |
| Le-au Distributions Limited | 29 Woodhaven Circle, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1W5 | 1990-09-17 |
| A-1 Distributions and Publicity Ltd. | 5344 13e Avenue, Rosemont, Montreal, QC | 1975-11-28 |
| Centaur Distributions Ltd. | 4197 Boulevard Levesque, Laval, QC | 1978-03-29 |
| Les Distributions Dyna-med Distributions Inc. | 1200 Boul Chomedey, Suite 915, Laval, QC H7V 3Z3 | 1991-03-28 |
| Les Distributions Pile & Face Inc. | 3458 De BaviГЁre, Longueuil, QC J4M 2Y9 | 2013-05-13 |
| Derotech Distributions Inc. | 318 Berwick Drive, Beaconsfield, QC H9W 1B7 | 1983-03-30 |
| Les Distributions Linea Moda Distributions Inc. | 5455 De Gaspe, Suite 710, Montreal, QC H2T 3B3 | 2001-02-21 |
| C P E Distributions Ltd. | 10555 Boulevard St-laurent, Suite 301, Montreal, QC | 1978-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACIDEO DISTRIBUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.