9441212 Canada Inc. (Corporation# 9441212) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9441212 |
| Business Number | 805774726 |
| Corporation Name | 9441212 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
4261 Bacchus Crescent Mississauga ON L4W 2Y2 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Peter Cyril | 4261 Bacchus Crescent, Mississauga ON L4W 2Y2, Canada |
| KAMALA JYOTHSNA KINNERA RAMARAO | 4261 Bacchus Crescent, Mississauga ON L4W 2Y2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-08-13 | current | 4261 Bacchus Crescent, Mississauga, ON L4W 2Y2 |
| Address | 2016-04-15 | 2019-08-13 | 565 Wilson Avenue, 401 W, North York, ON M3H 0C6 |
| Address | 2015-09-15 | 2016-04-15 | 121 Black Forest Dr, Brampton, ON L6R 1C2 |
| Name | 2015-09-15 | current | 9441212 Canada Inc. |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4261 Bacchus Crescent |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 2Y2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8250120 Canada Inc. | 4267 Bacchus Cres, Mississauga, ON L4W 2Y2 | 2012-07-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Peter Cyril | 4261 Bacchus Crescent, Mississauga ON L4W 2Y2, Canada |
| KAMALA JYOTHSNA KINNERA RAMARAO | 4261 Bacchus Crescent, Mississauga ON L4W 2Y2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 2Y2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9441212 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.