IMPACTRIO INC. (Corporation# 9294350) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294350 |
| Business Number | 802127191 |
| Corporation Name | IMPACTRIO INC. |
| Registered Office Address |
585 Dundas St East (3rd Floor) Toronto ON M5A 2B7 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ashraful Hasan | 125 Neptune Drive, Toronto ON M6A 1X3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 585 Dundas St East (3rd Floor), Toronto, ON M5A 2B7 |
| Name | 2015-05-13 | current | IMPACTRIO INC. |
| Status | 2015-05-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-03-09 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rydzilla Inc. | 3rd Fl-585 Dundas St. E, Toronto, ON M5A 2B7 | 2020-08-25 |
| Elek Coffee Inc. | Unit102-55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 2B7 | 2020-06-04 |
| Memetix Incorporated | Suite 300, 585 Dundas Street East, Toronto, ON M5A 2B7 | 2019-08-26 |
| 11438832 Canada Inc. | 3rd Floor, 585 Dundas Street East, Toronto, ON M5A 2B7 | 2019-05-30 |
| Cowry Inc. | Center for Social Innovation, 585 Dundas St E, Toronto, ON M5A 2B7 | 2017-06-23 |
| Welcomehometo | 585 Dundas Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5A 2B7 | 2017-05-05 |
| Sanskar Institute | C/o Social Enterprise Advocates Inc., 3rd Floor - 585 Dundas St. E., Toronto, ON M5A 2B7 | 2015-05-14 |
| The Happy Company Inc. | 585 Dundas St East, 3rd Floor, Toronto, ON M5A 2B7 | 2015-01-27 |
| Career Skills Incubator Inc. | 585 Dundas St. East, Toronto, ON M5A 2B7 | 2013-04-08 |
| The Regent Park School of Music Foundation | 585 Dundas St. E., Suite #220, Toronto, ON M5A 2B7 | 2003-08-26 |
| Find all corporations in postal code M5A 2B7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ashraful Hasan | 125 Neptune Drive, Toronto ON M6A 1X3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 2B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| U Impactify Incorporated | 123 Slater Street, Level 6 (impactrio), Ottawa, ON K1P 5H2 | 2019-04-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on IMPACTRIO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.