WelcomeHomeTO (Corporation# 10223387) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223387 |
| Business Number | 716179692 |
| Corporation Name | WelcomeHomeTO |
| Registered Office Address |
585 Dundas Street East, 3rd Floor Toronto ON M5A 2B7 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Craig Carter-Edwards | 204 Searle Avenue, Toronto ON M3H 4B7, Canada |
| Rania Younes | 2238 Austin Court, Burlington ON L7L 6V5, Canada |
| Derakhshan Qurban-Ali | 120-138 Yorkland Street, Richmond Hill ON L4S 1J1, Canada |
| Andrew Simpson | 118 Hampton Avenue, Toronto ON M4K 2Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-05 | current | 585 Dundas Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5A 2B7 |
| Name | 2017-05-05 | current | WelcomeHomeTO |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 585 Dundas Street East, 3rd Floor |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5A 2B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Comics Open Library | 585 Dundas Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5A 2B7 | 2018-04-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rydzilla Inc. | 3rd Fl-585 Dundas St. E, Toronto, ON M5A 2B7 | 2020-08-25 |
| Elek Coffee Inc. | Unit102-55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 2B7 | 2020-06-04 |
| Memetix Incorporated | Suite 300, 585 Dundas Street East, Toronto, ON M5A 2B7 | 2019-08-26 |
| 11438832 Canada Inc. | 3rd Floor, 585 Dundas Street East, Toronto, ON M5A 2B7 | 2019-05-30 |
| Cowry Inc. | Center for Social Innovation, 585 Dundas St E, Toronto, ON M5A 2B7 | 2017-06-23 |
| Sanskar Institute | C/o Social Enterprise Advocates Inc., 3rd Floor - 585 Dundas St. E., Toronto, ON M5A 2B7 | 2015-05-14 |
| Impactrio Inc. | 585 Dundas St East (3rd Floor), Toronto, ON M5A 2B7 | 2015-05-13 |
| The Happy Company Inc. | 585 Dundas St East, 3rd Floor, Toronto, ON M5A 2B7 | 2015-01-27 |
| Career Skills Incubator Inc. | 585 Dundas St. East, Toronto, ON M5A 2B7 | 2013-04-08 |
| The Regent Park School of Music Foundation | 585 Dundas St. E., Suite #220, Toronto, ON M5A 2B7 | 2003-08-26 |
| Find all corporations in postal code M5A 2B7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Craig Carter-Edwards | 204 Searle Avenue, Toronto ON M3H 4B7, Canada |
| Rania Younes | 2238 Austin Court, Burlington ON L7L 6V5, Canada |
| Derakhshan Qurban-Ali | 120-138 Yorkland Street, Richmond Hill ON L4S 1J1, Canada |
| Andrew Simpson | 118 Hampton Avenue, Toronto ON M4K 2Z1, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on WelcomeHomeTO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.