9294139 Canada Inc. (Corporation# 9294139) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294139 |
| Business Number | 802149997 |
| Corporation Name | 9294139 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
2-5130 Dixie Rd Mississauga ON L4W 4K2 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2019-11-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAHMOUD BDEIR | 2-5130 DIXIE RD, MISSISSAUGA ON L4W 4K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 2-5130 Dixie Rd, Mississauga, ON L4W 4K2 |
| Name | 2015-05-13 | current | 9294139 Canada Inc. |
| Status | 2019-11-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-16 | 2019-11-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2019-02-05 | 2019-10-16 | Active / Actif |
| Status | 2018-10-19 | 2019-02-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2018-01-04 | 2018-10-19 | Active / Actif |
| Status | 2017-10-20 | 2018-01-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-28 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2017-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2-5130 DIXIE RD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fintrust Foreign Exchange Corporation | 5120 Dixie Road, Unit 5, Mississauga, ON L4W 4K2 | 2017-05-11 |
| Ilovemodesty Inc. | 9a - 5130 Dixie Rd, Mississauga, ON L4W 4K2 | 2016-01-01 |
| 8534381 Canada Inc. | 5130 Dixie Rd., Mississauga, ON L4W 4K2 | 2013-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAHMOUD BDEIR | 2-5130 DIXIE RD, MISSISSAUGA ON L4W 4K2, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 4K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9294139 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.