Fondation JAISON pour Enfants (Corporation# 9293787) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9293787 |
| Business Number | 801472390 |
| Corporation Name |
Fondation JAISON pour Enfants JAISON Children Foundation |
| Registered Office Address |
5376 Avenue Du Parc Suite 5 MontrÉal QC H2V 4G7 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN BRUNETTE | 5-5376 AVE DU PARC, MONTRÉAL QC H2V 4G7, Canada |
| ANDREE DE LA CHEVROTIERE | 13601 NOTRE-DAME EST, MONTRÉAL QC H1A 1T1, Canada |
| RICADO HRTSCHAN | 2900-1501 MCGILL COLLEGE AVE, MONTRÉAL QC H3A 3M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-13 | current | 5376 Avenue Du Parc Suite 5, MontrÉal, QC H2V 4G7 |
| Name | 2015-05-13 | current | Fondation JAISON pour Enfants |
| Name | 2015-05-13 | current | JAISON Children Foundation |
| Status | 2015-05-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2020-07-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2020-07-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-06-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11966405 Canada Inc. | 5220 Avenue Du Parc, MontrГ©al, QC H2V 4G7 | 2020-03-18 |
| Yvan Dubuc Productions Inc. | 5300 Avenue Du Parc, Suite A, MontrГ©al, QC H2V 4G7 | 2019-08-30 |
| 8889864 Canada Corporation | 5394 Av Du Parc, #2, MontrГ©al, QC H2V 4G7 | 2014-05-16 |
| Bstb Presents Inc. | 5230a Avenue Du Parc, MontrГ©al, QC H2V 4G7 | 2014-02-19 |
| Damas Food Distribution Inc. | 5210, Av. Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 2013-04-24 |
| 8448744 Canada Inc. | 5408-a, Avenue Du Parc, MontrГ©al, QC H2V 4G7 | 2013-02-28 |
| Mackisen Consulting Inc. | 5396 Ave Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 2008-01-15 |
| Decision Education 2000 Inc. | 5316 Park Ave., Suite 220, Montreal, QC H2V 4G7 | 2007-04-01 |
| 4a Concept Inc. | 5316 Parc Ave., Suite 220, Montreal, QC H2V 4G7 | 2004-06-15 |
| Neken Inc. | 5408 Avenue Du Parc, Appartement A, Montreal, QC H2V 4G7 | 2004-02-02 |
| Find all corporations in postal code H2V 4G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN BRUNETTE | 5-5376 AVE DU PARC, MONTRÉAL QC H2V 4G7, Canada |
| ANDREE DE LA CHEVROTIERE | 13601 NOTRE-DAME EST, MONTRÉAL QC H1A 1T1, Canada |
| RICADO HRTSCHAN | 2900-1501 MCGILL COLLEGE AVE, MONTRÉAL QC H3A 3M8, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H2V 4G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation for Our Children's Children | 172 Oldhastings Rd, Rr 3, Warkworth, ON K0K 3K0 | 2002-12-19 |
| Canadian Children's Art Foundation | #6-109 Vanderhoof Ave., Toronto, ON M4G 2H7 | 2019-01-19 |
| Working Together for Children Foundation | 1191 Lakeshore Dr., North Bay, ON P1B 8Z4 | 2000-09-13 |
| The Diabetic Children's Foundation | 306 Rue St-zotique Est, Bureau 100, Montreal, QC H2S 1L6 | 1973-12-13 |
| Un Appel Pour La Fondation Des Enfants | 7101 Ave Du Park, Suite 500, Montreal, QC H3N 1X9 | 1992-03-18 |
| La Fondation Canadienne Pour Enfants HandicapÉs | 143 Rue Bourget, Vaudreuil-dorion, QC J7V 2W1 | 1999-09-16 |
| The Argentinian-canadian Children's Foundation - | 1511 Chateau Avenue, Windsor, ON N8P 1M3 | 2003-06-23 |
| Fondation Pour L'enrichissement Scientifique Des Enfants | 8360, Rue Bougainville, Suite 201, Montreal, QC H4P 2G1 | 1997-07-29 |
| The Tower of Light Children's Foundation | 5167 Boul. DГ©carie, Montreal, QC H3W 3C2 | 1995-12-22 |
| A Child, A Future - African Children's Education Foundation | 201-10435 178 St. Nw, Edmonton, AB T5S 1R5 | 2007-09-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Fondation JAISON pour Enfants.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.