Working Together for Children Foundation (Corporation# 3808220) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2000.
| Corporation ID | 3808220 |
| Business Number | 894881010 |
| Corporation Name |
Working Together for Children Foundation Travaillons ensemble pour nos enfants fondation |
| Registered Office Address |
1191 Lakeshore Dr. North Bay ON P1B 8Z4 |
| Incorporation Date | 2000-09-13 |
| Dissolution Date | 2015-04-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AL MCDONALD | 17 COMMERCE CRT., NORTH BAY ON P1B 8G4, Canada |
| LACH MCLACHLAN | 101 MCINTRYRE ST., NORTH BAY ON P1B 2Y5, Canada |
| JACK BURROWS | 200 MCINTRYE ST., NORTH BAY ON P1B 8V6, Canada |
| JOE MADDEN | 103 WORTHINGTON WEST, NORTH BAY ON P1B 3B3, Canada |
| RICHARD FERRON | -, R.R. #2, CORBEIL ON P0H 1K0, Canada |
| SANDY CLARK | -, P.O. BOX 455, SUNDRIDGE ON P0A 1Z0, Canada |
| PAUL MCGUAIG | 259 WORTHINGTON ST.W., NORTH BAY ON P1B 3B4, Canada |
| FRASER MUSTARD | 401 RICHMOND ST., TORONTO ON M5V 3A8, Canada |
| PAUL BARTON | 925 STOCKDALE ROAD, NORTH BAY ON P1B 9N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-13 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2000-09-13 | current | 1191 Lakeshore Dr., North Bay, ON P1B 8Z4 |
| Name | 2000-09-13 | current | Working Together for Children Foundation |
| Name | 2000-09-13 | current | Travaillons ensemble pour nos enfants fondation |
| Status | 2015-04-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-26 | 2015-04-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-26 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-13 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-25 | Dissolution | Section: 222 |
| 2000-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 1823 Consulting Inc. | 379 Dree Street, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2020-10-28 |
| Pinewood Hotel and Resorts Ltd. | 201 Pinewood Park Drive, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2017-07-10 |
| Hilate Inc. | 460 Riverbend Road, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2013-09-20 |
| 8336156 Canada Inc. | 280 Pinewood Park Drive, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2012-10-26 |
| Bur Oak Resources Inc. | 160 Pinewood Park Drive, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2010-11-12 |
| Bur Oak Mining Services Inc. | 471 Riverbend Road, Rr5, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2009-06-24 |
| Foraco Canada Ltd. | 140 Pinewood Park Drive, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2006-08-14 |
| 6421041 Canada Limited | 285 Birchs Rd., North Bay, ON P1B 8Z4 | 2005-07-20 |
| 6079440 Canada Limited | 145 Ferris Drive, North Bay, ON P1B 8Z4 | 2003-03-25 |
| North Bay Machining Centre Inc. | 285 Birchs Rd, North Bay, ON P1B 8Z4 | 1997-06-25 |
| Find all corporations in postal code P1B 8Z4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AL MCDONALD | 17 COMMERCE CRT., NORTH BAY ON P1B 8G4, Canada |
| LACH MCLACHLAN | 101 MCINTRYRE ST., NORTH BAY ON P1B 2Y5, Canada |
| JACK BURROWS | 200 MCINTRYE ST., NORTH BAY ON P1B 8V6, Canada |
| JOE MADDEN | 103 WORTHINGTON WEST, NORTH BAY ON P1B 3B3, Canada |
| RICHARD FERRON | -, R.R. #2, CORBEIL ON P0H 1K0, Canada |
| SANDY CLARK | -, P.O. BOX 455, SUNDRIDGE ON P0A 1Z0, Canada |
| PAUL MCGUAIG | 259 WORTHINGTON ST.W., NORTH BAY ON P1B 3B4, Canada |
| FRASER MUSTARD | 401 RICHMOND ST., TORONTO ON M5V 3A8, Canada |
| PAUL BARTON | 925 STOCKDALE ROAD, NORTH BAY ON P1B 9N5, Canada |
| City | NORTH BAY |
| Post Code | P1B 8Z4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation for Our Children's Children | 172 Oldhastings Rd, Rr 3, Warkworth, ON K0K 3K0 | 2002-12-19 |
| Canadian Children's Art Foundation | #6-109 Vanderhoof Ave., Toronto, ON M4G 2H7 | 2019-01-19 |
| The Diabetic Children's Foundation | 306 Rue St-zotique Est, Bureau 100, Montreal, QC H2S 1L6 | 1973-12-13 |
| Un Appel Pour La Fondation Des Enfants | 7101 Ave Du Park, Suite 500, Montreal, QC H3N 1X9 | 1992-03-18 |
| La Fondation Canadienne Pour Enfants HandicapÉs | 143 Rue Bourget, Vaudreuil-dorion, QC J7V 2W1 | 1999-09-16 |
| Fondation Pour L'enrichissement Scientifique Des Enfants | 8360, Rue Bougainville, Suite 201, Montreal, QC H4P 2G1 | 1997-07-29 |
| The Tower of Light Children's Foundation | 5167 Boul. DГ©carie, Montreal, QC H3W 3C2 | 1995-12-22 |
| The Argentinian-canadian Children's Foundation - | 1511 Chateau Avenue, Windsor, ON N8P 1M3 | 2003-06-23 |
| Ukrainian Orphaned Children's Foundation | 5600 Lasalle Boulevard, Suite 1014, Verdun, QC H4H 2T2 | 2003-08-19 |
| Fbed Fondation Des Bienveillants Pour Enfants DÉmunies | 9180 Boul. Viau, St. Leonard, QC H1R 2V8 | 2012-08-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Working Together for Children Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.