9288309 CANADA INC. (Corporation# 9288309) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 2015.
| Corporation ID | 9288309 |
| Business Number | 822817763 |
| Corporation Name | 9288309 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1440 Heron Road Ottawa ON K1V 0X2 |
| Incorporation Date | 2015-05-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammed Samsamieh | 1440 Heron Road, Ottawa ON K1V 0X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-08 | current | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 |
| Name | 2015-05-08 | current | 9288309 CANADA INC. |
| Status | 2015-05-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2016 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A Perfect Website Inc. | 1440 Heron Road, Suite 1005, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2000-04-17 |
| Carriage Way Developments Ltd. | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2001-06-14 |
| Tcnp | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2013-05-14 |
| 11680811 Canada Corporation | 1440 Heron Road, Unit 1004, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2019-10-14 |
| 12134187 Canada Inc. | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 6A5 | 2020-06-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10723649 Canada Inc. | 1004-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2018-04-09 |
| 10692140 Canada Incorporated | 808-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2018-03-20 |
| 10416339 Canada Inc. | 1440 Heron Road Suite 404, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2017-09-21 |
| 8941149 Canada Inc. | 1440 Heron Road Apt 709, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2014-07-02 |
| 7669348 Canada Inc. | 907-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2010-10-07 |
| 7249039 Canada Incorporated | 1440 Heron Road, Apt. 905, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2009-09-25 |
| 7049676 Canada Inc. | 802-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2008-09-23 |
| Altanhorda Inc. | 108-1440 Heron Rd, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2006-12-01 |
| Y.z.j International Trade Inc. | 310-1440 Heron Rd, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2005-03-07 |
| 4061411 Canada Inc. | 1009 - 1440 Heron Rd., Ottawa, ON K1V 0X2 | 2002-05-06 |
| Find all corporations in postal code K1V 0X2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohammed Samsamieh | 1440 Heron Road, Ottawa ON K1V 0X2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 0X2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9288309 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.