11680811 CANADA CORPORATION (Corporation# 11680811) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 14, 2019.
| Corporation ID | 11680811 |
| Business Number | 766083133 |
| Corporation Name | 11680811 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
1440 Heron Road Unit 1004 Ottawa ON K1V 0X2 |
| Incorporation Date | 2019-10-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jose Mariano Menezes | 1440 Heron Road, UNIT 1004, Ottawa ON K1V 0X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-14 | current | 1440 Heron Road, Unit 1004, Ottawa, ON K1V 0X2 |
| Name | 2019-10-14 | current | 11680811 CANADA CORPORATION |
| Status | 2019-10-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A Perfect Website Inc. | 1440 Heron Road, Suite 1005, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2000-04-17 |
| Carriage Way Developments Ltd. | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2001-06-14 |
| Tcnp | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2013-05-14 |
| 9288309 Canada Inc. | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2015-05-08 |
| 12134187 Canada Inc. | 1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 6A5 | 2020-06-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10723649 Canada Inc. | 1004-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2018-04-09 |
| 10692140 Canada Incorporated | 808-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2018-03-20 |
| 10416339 Canada Inc. | 1440 Heron Road Suite 404, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2017-09-21 |
| 8941149 Canada Inc. | 1440 Heron Road Apt 709, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2014-07-02 |
| 7669348 Canada Inc. | 907-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2010-10-07 |
| 7249039 Canada Incorporated | 1440 Heron Road, Apt. 905, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2009-09-25 |
| 7049676 Canada Inc. | 802-1440 Heron Road, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2008-09-23 |
| Altanhorda Inc. | 108-1440 Heron Rd, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2006-12-01 |
| Y.z.j International Trade Inc. | 310-1440 Heron Rd, Ottawa, ON K1V 0X2 | 2005-03-07 |
| 4061411 Canada Inc. | 1009 - 1440 Heron Rd., Ottawa, ON K1V 0X2 | 2002-05-06 |
| Find all corporations in postal code K1V 0X2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jose Mariano Menezes | 1440 Heron Road, UNIT 1004, Ottawa ON K1V 0X2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 0X2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| La Corporation Usines Continentales Canada | 8 Steelcase Road West, Markham, ON L3R 1B2 | 1994-05-31 |
| Corporation Des Produits De Confort Internationale (canada) | 141 Cidermill Ave, Vaughan, ON L4K 4G5 | |
| International Visual Corporation of Canada Inc. | 11500 Boul. Armand-bombardier, Montreal, QC H1E 2W9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11680811 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.