P.A.D. SOLUTIONS INC. (Corporation# 8547556) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 2013.
| Corporation ID | 8547556 |
| Business Number | 806462248 |
| Corporation Name | P.A.D. SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
944, Rue Principale Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois QC G0A 2L0 |
| Incorporation Date | 2013-06-14 |
| Dissolution Date | 2020-10-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Florent CÔTÉ | 944, rue Principale, Petite-Rivière-Saint-François QC G0A 2L0, Canada |
| Philippe LANDRY | 795, rue de Rougemont, Québec QC G1X 2M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-14 | current | 944, Rue Principale, Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois, QC G0A 2L0 |
| Name | 2013-06-14 | current | P.A.D. SOLUTIONS INC. |
| Status | 2020-10-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-06-14 | current | Active / Actif |
| Status | 2013-06-14 | 2020-10-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-16 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2013-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-12-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 944, rue Principale |
| City | Petite-RiviГЁre-Saint-FranГ§ois |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 2L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alzacau Inc. | 944, Rue Principale, Petite-riviГЁre-st-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2015-05-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Lb 2015 Inc. | 26, Rue RenГ©-de-la Voye, Petite-riviГЁre-saint-francois, QC G0A 2L0 | 2015-01-29 |
| 7802471 Canada Inc. | 155 Chemin Du Fief, Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2011-03-11 |
| Safari Nordik Enterprise Incorporated | 10, Chemin Du Plateau, Petite-riviÈre-saint-franÇois, QC G0A 2L0 | 2010-11-12 |
| Gestion France Neuville Inc. | 763 Principale, Petite Riviere St-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2009-11-25 |
| S.r.l. Network Inc. | 47, Chemin Les Vieilles CГґtes, Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2006-09-14 |
| 3134555 Canada Inc. | 4 Ch. De L'honorine, Saint-francos, QC G0A 2L0 | 1995-03-31 |
| 3009416 Canada Inc. | 537 Rue Principale, Petite Riviere Saint-francois, QC G0A 2L0 | 1994-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9899111 Canada Corporation | De Singapour, Saint Augustin De Desmaures, QC G0A 0P5 | 2016-09-08 |
| Les Toitures Maurice Bedard Inc. | 129, Rang St-georges, Ste-christine D'auvergne, QC G0A 1A0 | 1979-05-02 |
| AssemblГ©e ChrГ©tienne Semence D'amour | 208 Rue Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-12-30 |
| Awttscan Ltd. | 202-201 Rue Du Val Des Neiges, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-02-01 |
| Centre Communautaire AimГ© Et Patience | 208, Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-09-06 |
| Cawttss Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-05-18 |
| 10652725 Canada Inc. | 214, Rue St-louis, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-02-26 |
| Edtx Canada Inc. | 351 Du Plateau B-2, Beaupre, Quebec, QC G0A 1E0 | 2017-01-17 |
| Viagoal Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprÉ, QC G0A 1E0 | 2015-02-17 |
| 9087079 Canada Inc. | 23 De La Brunelle, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2014-11-13 |
| Find all corporations in postal code G0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Florent CÔTÉ | 944, rue Principale, Petite-Rivière-Saint-François QC G0A 2L0, Canada |
| Philippe LANDRY | 795, rue de Rougemont, Québec QC G1X 2M1, Canada |
| City | Petite-RiviГЁre-Saint-FranГ§ois |
| Post Code | G0A 2L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solutions De Paiement P&g IncorporГ©e | 114 Rue Jaqueline, Sainte-sophie, QC J5J 2V2 | 2017-05-25 |
| Presentoirs Solutions Inc. | 4020 Bois Franc, St.laurent, QC H4S 1A7 | 1991-04-11 |
| Romanian Simple Solutions Inc. | 6514 Rue Clark, MontrГ©al, QC H2S 3E7 | 2010-07-22 |
| Solutions D'affaires Pri Inc. | 3 Place Ville-marie, Suite 400, MontrÉal, QC H3B 2E3 | 2003-09-24 |
| Ultimate Data Solutions (u.d.s.) Inc. | 10 Rue Cannes, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 1T7 | 1999-04-01 |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | 2005-10-12 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Thc Medicinal Solutions Inc. | 545 Legendre Street West, Suite 100, Montreal, QC H2N 1J1 | 2013-11-14 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on P.A.D. SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.