SAFARI NORDIK ENTERPRISE INCORPORATED (Corporation# 7699689) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 2010.
| Corporation ID | 7699689 |
| Business Number | 838561603 |
| Corporation Name | SAFARI NORDIK ENTERPRISE INCORPORATED |
| Registered Office Address |
10, Chemin Du Plateau Petite-riviÈre-saint-franÇois QC G0A 2L0 |
| Incorporation Date | 2010-11-12 |
| Dissolution Date | 2016-09-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL LECLERC | 10, CHEMIN DU PLATEAU, PETITE-RIVIÈRE-SAINT-FRANÇOIS QC G0A 2L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-24 | current | 10, Chemin Du Plateau, Petite-riviÈre-saint-franÇois, QC G0A 2L0 |
| Address | 2010-11-12 | 2010-11-24 | 639, Boulevard CurÉ-labelle, Blainville, QC J7C 3H8 |
| Name | 2010-11-12 | current | SAFARI NORDIK ENTERPRISE INCORPORATED |
| Status | 2016-09-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-04-14 | 2016-09-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-12 | 2016-04-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2014-01-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2013-02-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2012-02-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 10, CHEMIN DU PLATEAU |
| City | PETITE-RIVIÈRE-SAINT-FRANÇOIS |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 2L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Lb 2015 Inc. | 26, Rue RenГ©-de-la Voye, Petite-riviГЁre-saint-francois, QC G0A 2L0 | 2015-01-29 |
| P.a.d. Solutions Inc. | 944, Rue Principale, Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2013-06-14 |
| 7802471 Canada Inc. | 155 Chemin Du Fief, Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2011-03-11 |
| Gestion France Neuville Inc. | 763 Principale, Petite Riviere St-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2009-11-25 |
| S.r.l. Network Inc. | 47, Chemin Les Vieilles CГґtes, Petite-riviГЁre-saint-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2006-09-14 |
| 3134555 Canada Inc. | 4 Ch. De L'honorine, Saint-francos, QC G0A 2L0 | 1995-03-31 |
| 3009416 Canada Inc. | 537 Rue Principale, Petite Riviere Saint-francois, QC G0A 2L0 | 1994-02-21 |
| Alzacau Inc. | 944, Rue Principale, Petite-riviГЁre-st-franГ§ois, QC G0A 2L0 | 2015-05-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9899111 Canada Corporation | De Singapour, Saint Augustin De Desmaures, QC G0A 0P5 | 2016-09-08 |
| Les Toitures Maurice Bedard Inc. | 129, Rang St-georges, Ste-christine D'auvergne, QC G0A 1A0 | 1979-05-02 |
| AssemblГ©e ChrГ©tienne Semence D'amour | 208 Rue Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-12-30 |
| Awttscan Ltd. | 202-201 Rue Du Val Des Neiges, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-02-01 |
| Centre Communautaire AimГ© Et Patience | 208, Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-09-06 |
| Cawttss Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-05-18 |
| 10652725 Canada Inc. | 214, Rue St-louis, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-02-26 |
| Edtx Canada Inc. | 351 Du Plateau B-2, Beaupre, Quebec, QC G0A 1E0 | 2017-01-17 |
| Viagoal Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprÉ, QC G0A 1E0 | 2015-02-17 |
| 9087079 Canada Inc. | 23 De La Brunelle, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2014-11-13 |
| Find all corporations in postal code G0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL LECLERC | 10, CHEMIN DU PLATEAU, PETITE-RIVIÈRE-SAINT-FRANÇOIS QC G0A 2L0, Canada |
| City | PETITE-RIVIÈRE-SAINT-FRANÇOIS |
| Post Code | G0A 2L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Pourvoyeurs Mondiaux Safari Nordik | 4300 - 800 Rue Du Square-victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1H1 | 1988-05-30 |
| Safari Nordik Inc. | 639, Boulevard CurГ©-labelle, Blainville, QC J7C 3H8 | 2006-05-02 |
| Lames Nordik Inc. | 1190, Rue Principale, Saint-agapit, QC G0S 1Z0 | 2005-05-26 |
| Atelier Nordik Inc. | 1337, Rue Nationale, Terrebonne, QC J6W 6H8 | 2003-05-02 |
| Nordik Windows Inc. | 104 Rue Clement, Vars, ON K0A 3H0 | 1982-02-23 |
| Auberge & Spa Le Nordik Inc. | 75 Boul. De La Technologie, Gatineau, QC J8Z 3G4 | 2001-10-02 |
| Safari Toys & Hobbies Inc. | 315 Boul. Labelle, Rosemere, QC | 1980-09-10 |
| Mood Safari Inc. | Suite 329, 955 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3G 0P9 | 2005-06-03 |
| Creations Safari Inc. | 9790 Meunier, Montreal, QC H3L 2Y8 | 1993-11-24 |
| Safari Office Products Ltd. | 66 Cinq Mars Street, Hull, QC | 1976-03-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on SAFARI NORDIK ENTERPRISE INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.