A.M. LAROUCHE CONSTRUCTION INC. (Corporation# 854697) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 1979.
| Corporation ID | 854697 |
| Corporation Name | A.M. LAROUCHE CONSTRUCTION INC. |
| Registered Office Address |
215 Rue Des Rubis Boischatel, Montmorency QC G0A 1H0 |
| Incorporation Date | 1979-05-07 |
| Dissolution Date | 1995-07-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC LAROUCHE | 75, BRIDEAU, COURVILLE QC G1C 2N2, Canada |
| ANDRE LAROUCHE | 215, DES RUBIS, BOISCHATEL QC G0A 1H0, Canada |
| ALAIN LAROUCHE | 75, BRIDEAU, COURVILLE QC G1C 2N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-05-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-05-06 | 1979-05-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-05-07 | current | 215 Rue Des Rubis, Boischatel, Montmorency, QC G0A 1H0 |
| Name | 1979-06-15 | current | A.M. LAROUCHE CONSTRUCTION INC. |
| Name | 1979-05-07 | 1979-06-15 | 91542 CANADA INC. |
| Status | 1995-07-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1995-07-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-05-07 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-07-25 | Dissolution | |
| 1979-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 215 RUE DES RUBIS |
| City | BOISCHATEL, MONTMORENCY |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Industrie Internationale De L'eau Et De L'environnement (i.i.e.e.e.) LtГ©e | 211 Rue Des Dollines, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1998-02-20 |
| Relief Bag Inc. | 3 Chemin Des Mas, Suite 112, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1996-03-26 |
| 3230104 Canada Inc. | 176 Des Emeraudes, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1996-02-21 |
| Gestion Gauthier Tanguay Inc. | 113 Gravel, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1986-07-11 |
| Distributeurs Emotion Carina Inc. | Cp 160, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1985-01-10 |
| Vitraux-chau Inc. | 110 Calixta-laberge, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1983-12-14 |
| Jinny V. Fashions Ltd. | P.o.box 194, Cornwall, PE G0A 1H0 | 1983-03-15 |
| Les Articles Publicitaires Promo Club Inc. | 121 Calixta Laberge, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1981-12-30 |
| Nayabec Inc. | 9 Rue Des Calcaires, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1981-09-03 |
| Onix Hardware Ltd. | 244 Rue Des Dolines, Boischatel, QC G0A 1H0 | 1981-08-18 |
| Find all corporations in postal code G0A1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC LAROUCHE | 75, BRIDEAU, COURVILLE QC G1C 2N2, Canada |
| ANDRE LAROUCHE | 215, DES RUBIS, BOISCHATEL QC G0A 1H0, Canada |
| ALAIN LAROUCHE | 75, BRIDEAU, COURVILLE QC G1C 2N2, Canada |
| City | BOISCHATEL, MONTMORENCY |
| Post Code | G0A1H0 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + BOISCHATEL, MONTMORENCY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Resolute-lp Engineered Wood Larouche Inc. | 900 Chemin Du Lac Hippolyte, Larouche, QC G0W 1Z0 | |
| Leo Larouche Construction Inc. | 735 Desaulniers, Gatineau, QC J8R 1H3 | 1984-07-16 |
| Consultants ClГ©ment Larouche Inc. | 4006, Rue Omer, Laval, QC H7R 6A7 | 2002-10-15 |
| Les Entreprises Jean Larouche (construction) Inc. | 13 Rue Des Cedres, C.p. 184, Perkins, QC J0X 2R0 | 1985-10-04 |
| Les Huiles Larouche Inc. | 24 Larouche, Clermont, Cte Charlevoix, QC G0T 1C0 | 1978-08-09 |
| Gestion Louis Larouche LtÉe | 51 Rue Juliette-béliveau, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 5T4 | 2008-11-04 |
| 3809811 Canada Inc. | 825 Larouche, Gatineau, QC J9H 5C9 | 2000-09-15 |
| Deuzspark Technologies Inc. | 699 Rue GagnГ©, Larouche, QC G0W 1Z0 | 2020-07-01 |
| Papeterie Larouche Vald'or Inc. | 858 3e Ave, Val D'or, QC J9P 1T1 | 1991-11-05 |
| Reparations J.g.b. Inc. | 391 Larouche N., Alma Lac St Jean, QC G8B 5B2 | 1981-04-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on A.M. LAROUCHE CONSTRUCTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.