PRIDE AND EGO INC. (Corporation# 8546266) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 2013.
| Corporation ID | 8546266 |
| Business Number | 806468047 |
| Corporation Name | PRIDE AND EGO INC. |
| Registered Office Address |
550 Straby Avenue Unit 20 Ottawa ON K1K 1H1 |
| Incorporation Date | 2013-06-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Thierry T. Kasende Jr | 131 Stanley Avenue, Ottawa ON K1M 1N8, Canada |
| Antonia Stieda-Sanne | 20-550 Straby Ave, Ottawa ON K1K 1H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-06-23 | current | 550 Straby Avenue Unit 20, Ottawa, ON K1K 1H1 |
| Address | 2013-06-13 | 2020-06-23 | 131 Stanley Avenue, Ottawa, ON K1M 1N8 |
| Name | 2013-06-13 | current | PRIDE AND EGO INC. |
| Status | 2013-06-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marcel Leclerc Auto Imports Ltd. | 528 Stravy Avenue, Ottawa, ON K1K 1H1 | 2005-09-12 |
| Centre D'auto Marand Inc. | 528 Straby Ave, Ottawa, ON K1K 1H1 | 1985-03-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Thierry T. Kasende Jr | 131 Stanley Avenue, Ottawa ON K1M 1N8, Canada |
| Antonia Stieda-Sanne | 20-550 Straby Ave, Ottawa ON K1K 1H1, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Pride Inc. | 130 King Edward, App 402, Lemoyne ( Longueuil ), QC J4R 2C1 | 2001-06-01 |
| Pride Foundation | 3757 Ste. Catherine St. East, Montreal, QC H1W 2E9 | 2002-04-08 |
| FiertÉ Canada Pride | C/o Vancouver Pride Society, 1080 Howe Street, Suite 304, Vancouver, BC V6Z 2T1 | 2005-09-12 |
| La Cie Bakers Pride Ltee | 1120 Claire Cres, Lachine, QC H8S 1A1 | |
| La Cie Bakers Pride Ltee | 1120 Claire Crescent, Lachine, QC H8S 1A1 | 1968-04-06 |
| City's Pride Collection Inc. | 1401 Legendre West, Suite 115, Montreal, QC H4N 2R9 | 2002-11-29 |
| Thomas Pride Canada Ltd. | 1500 Royal Centre, 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Wi Pride Inc. | 39 Mugford Rd, Aurora, ON L4G 7H5 | 2020-08-04 |
| Stratworks Inc. | 28 Pride Court, Brampton, ON L6Y 5H3 | 2003-10-23 |
| 12261995 Canada Inc. | 26 Pride Crt, Brampton, ON L6Y 5H3 | 2020-08-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRIDE AND EGO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.